Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Bilim

Bebeklere Neden Bal Verilmez? Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir?

Bebeklere Ne Zamana Kadar Bal Verilmez?

Bebeklere neden bal verilmez diye düşünüyorsanız cevabını bilimsel olarak alacaksınız. Çocuklar bebeklik çağından çocukluk çağına kadar tatlıyı aşırı fazla sever. Bir çok yetişkin de yetişkin çağında çocuklar gibi tatlıyı çok sever ama konumuz yetişkinler değil. Ancak bebekler için tüketilmemesi tavsiye edilen tek tatlı şey herhalde baldır. Dünya Sağlık Örgütü bir çok uluslararası sağlık kuruluşu bebeklere bal verilmemesini tavsiye etmektedir. Genellikle diş çıkarmayı yatıştırmak veya yiyecekleri tatlandırmak için bal kullanılır. Ancak 12 aylıktan küçük bebeklere yani 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmemesi gerektiği konusunda neredeyse bütün sağlık kuruluşları hemfikirdir. Peki bu kadar şifalı bir yiyecek olmasına rağmen neden bebeklere verilmemesi gerekiyor? Bebekler neden bal yememeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklere Neden Bal Verilmez?

Bebeklere bal yemelerine engel olan esas sorun, onların gelişen mikrobiyolarından kaynaklanır. Bakteriler ve arkeler gibi insan vücudunda yaşayan ve beslenmesinin düzenlenmesine yardımcı olan ve birçok vücut fonksiyonunu etkileyen mikroorganizmadan kaynaklanır. Bebekler bir yaşına gelmeden önce bağırsaklarındaki bakteriler, bazı zararlı bakterilerin vücuda bulaşmasını engelleyecek kadar gelişmez. Çiğ ve işlenmiş balda bulunan clostridium botulinum isimli bakteri, zehirli bir bakteri türüdür ve bebek botulizmi olarak bilinen hastalığa neden olur. 1998’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bal ürünlerinin yaklaşık %25’inde bu bakterinin sporları tespit edilmiştir.

Bal ve Propolis
Bal ve Propolis

Bebek Botulizmi Nasıl Bir Hastalıktır?

Bebek botulizminin bebekler üzerindeki etkisi oldukça tehlikeli olabilir. Kasların zayıflaması, çocuğun gevşek görünmesine, kollarını veya bacaklarını hareket ettirememesine ve potansiyel solunum yetmezliğine neden olur. Bununla birlikte sevindirici yanı ise hastalığın uzun vadeli etkileri yoktur ve ciddi vakalarda yaşamı tehdit eden semptomlara yönelik tedaviler mevcuttur. Çoğu hasta bebeğe bir antitoksin verdikten sonra hızlı bir şekilde iyileşir. Fakat bu risklerde ve enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yolu 1 yaşına kadar bebeklere bal vermemektedir.

Balın Faydaları

Bir yaşından küçük bebeklerde alerjiye neden olabilen bal aslında tam bir şifa kaynağıdır. Balın faydaları hakkında kısa bilgi vermeden geçmeyelim.

 • Düşük glisemik indexi nedeniyle kan şekerini fazla yükseltmeyeceği için diyabet hastalarına alternatif tatlandırıcıdır.
 • Kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarından korur.
 • Kolesterole iyi gelir.
 • Yanık ve yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Çocuklarda öksürük ve üst solunum yolu hastalıklarını önlemede faydalıdır. Öksürüğü önlemede öksürük ilaçlarından daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Saç derisine iyi gelir, saç dökülmesini yavaşlatır, kepeği önler, saç sağlığına büyük etkileri vardır.
 • Egzama, sedef hastalığı veya akne gibi cilt sorunlarında son derece etkilidir.
 • Cilt güzelliğini sağlamada oldukça etkildir.
 • İçerdiği flavonoidler ile kanser riskini azaltır.
 • Enerji verir.

Bal İle İlgili Kısa Kısa

 • Bal bebeklere ne zaman verilir?
  – 12 aydan sonra yani 1 yaşından sonra verilir.
 • Bal bebeklere bir yaşına kadar neden verilmez?
  – Balın içerisinde bulunan zehirli bir bakteri türü bebeklerde botulizm denilen bir hastalığa neden olur.
 • Bebek botulizm hastalığının bebek üzerindeki etkileri nelerdir?
  – Kasların zayıflaması, çocuğun gevşek görünmesine, kollarını veya bacaklarını hareket ettirememesine ve potansiyel solunum yetmezliğine neden olur.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com