Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Türkçe

Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? Blog Ne İşe Yarar?

Blog Nedir?

Blog: Yazı, yorum, resim, video ve diğer içeriklerin diğer insanlarla paylaşıldığı web tabanlı kişisel sayfaya blog denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Blog kelimesi “weblog” kelimesinin kısaltılmış halidir. Weblog kelimesi ise “web” ve “log” sözcüklerinin birleşiminden oluşur. İnternet ağının ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kişisel blogların yanı sıra çok gelişmiş genel bloglarda bulunur. Eğitim, kültür, sanat, teknoloji, fotoğrafçılık, video, siyaset, ekonomi gibi bir çok farklı kategoride bloglar kullanılır. Kullanımı çok kolay olması ve bir çok avantaja sahip olması nedeniyle diğer web uygulamalarından daha çok kullanılır.

Blog Ne İşe Yarar?

Blog ile günlük birbirine çok benzer ve günlüğün Genel Ağ ortamına taşınmış hâlinin blog olduğunu söyleyebiliriz. Buna en iyi örnek günlük amaçlı kullanılan kişisel bloglardır. Bu bloglarda yazarlar kişisel duygularını, yaşadıkları ilginç olayları diğer insanlarla paylaşır. Kısaca bloglar kişinin duygularını, düşüncelerini, yaşadıklarını yada herhangi bir konu hakkında fikirlerini diğer insanlarla paylaşmasını sağlar.

Yazılan blog yazılarının sonunda ne zaman yazıldığı ile ilgili zaman bilgisi ve blog yazarının adı yer alır. Ayrıca blog sahibinin tercihine göre okuyucular yani takipçiler yazılan yazıya yorum yapabilir. Yazar ile okuyucu arasındaki iletişim de yorum sayesinde kurulur. Blogda yayımlanan paylaşımlar genellikle güncelden geçmişe doğru sıralanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Blog yazarı takipçilerini bilgilendirmek için kendi araştırdığı konularla ilgili paylaşımlarda bulunur. Günlük konuşma dilini kullanarak, takipçileri ile karşılıklı konuşuyormuş gibi anlatım yapar. Bu sayede takipçilerinin varlığında haberdar olduğunu gösterir ve onlarla bir bağ kurmuş olur.

Blog Nasıl Yazılır?

  1. Ücretsiz blog servislerinden yada ücretli blog servislerinden blog açılır.
    Google, WordPressTumblrWeebly ve LiveJournal.
  2. Kişisel mi yoksa belli bir konu hakkında mı olduğuna karar verilir.
  3. Yazılan blog yazıları güncelden geçmişe doğru sıralanır.
  4. Yazılan blog yazılarında günlük konuşma diline yakın ve sade bir dil kullanılır.
  5. Paylaşımların altında blog yazarının adı ve paylaşımın yapıldığı zaman yer alır.
  6. Paylaşımın altında yorum özelliği aktif edilerek okuyucularla iletişim kurulur.
  7. Paylaşımların altında sosyal medyada paylaşma butonları eklenerek, okuyucuların beğendiği blog yazılarını sosyal ağlarda paylaşmaları sağlanır.
  8. Paylaşımlar yazar tarafından da sosyal medya hesaplarında paylaşılarak daha fazla okuyucuya ulaşılır.

Blog İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Blog nedir?
2. Blogun kullanım alanları nerelerdir?
3. Blog yazarı nasıl bir dil kullanarak anlatım yapmalıdır?
4. Blog ne işe yarar, amacı nedir?
5. Blog ile günlük arasında nasıl bir ilişki vardır?
6. Blog nasıl yazılır?

Sponsorlu Bağlantılar

“Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? Blog Ne İşe Yarar?” için 3 yanıt

Günümüzde blog daha da popüler bir duruma geldi. Duygu ve düşüncelerin, bilinen bir mesleki alanda dahil bir çok sektörel olarak bilgi paylaşımı yapılabilecek güzel platformlardan bir tanesi. Sizinde bahsettiğiniz ücretsiz olarak kullanılabilmeside büyük bir avantaj. Daha ileri seviyelerde isim tescil ederek .com uzantılı olarak kullanım sağlanabiliyor.

Blog hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ve girişim aşamasında olan kişiler için oldukça net bir anlatım olmuş. İyi bloglamalar.

Çok güzel ve açıklayıcı bir post olmuş blog hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için gayet başarılı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com