Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Türkçe

E-Posta Nedir? E-Posta Nasıl Yazılır? Mektup İle Arasındaki Farklar

E-Posta (Elektronik Posta) Nedir?

E-posta: Bilgisayarlar aracılığı ile internet ağı üzerinden gönderilen dijital mektuplardır. Diğer bir tanımla bir ağ içindeki bilgisayarlar yada diğer gönderim merkezleri arasındaki elektronik bilgi iletişimidir. Diğer adı e-mail olan e-postanın açılımı ise elektronik postadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektronik posta iletişim araçlarının ve internetin yangınlaşması ile birlikte günlük hayatta en sık kullanılan iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Mektubun dijital bir versiyonu olan e-posta, postacı, postahane, kağıt ve zarf gibi gereksinimleri de ortadan kaldırmıştır.

E-postalar özel yani kişisel iletişim için kullanılmasının yanı sıra, bireylerle iş yerleri arasında iletişime geçmek için ve kamu kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek için resmi e-postalar kullanılır. Kısaca e-posta, özel mektup ve iş mektubu olarak kullanılmaktadır.

E-posta aslında mektuba çok benzer. Mektubu hangi amaçla gönderiyorsanız e-postaları da aynı amaç ile gönderebilirsiniz. Ancak e-posta ile maktup arasında bir çok fark vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

E-posta ile mektup arasındaki farklar

  • E-posta ile mektuptan farklı olarak resim, müzik, video, döküman ve belge gibi her türlü dosyanın eklenerek alıcının bilgisayarına gönderilebilir.
  • Elektronik posta, mektuptan daha hızlı bir şekilde alıcıya iletilir ve mektuba göre daha yaygındır. Neredeyse mektubun yerini tamamen almıştır.
  • E-posta gönderebilmek için ücretli yada ücretsiz e-posta hesabı açmak gerekir. Ancak mektup göndermek için böyle bir gereksinime ihtiyaç yoktur.
  • Mektup göndermek için kağıt, kalem, zarf, pul, postacı ve postahane gibi gereksinimlere ihtiyaç duyulur. Ancak e-posta için böyle ihtiyaçlara gerek yoktur.

E-Posta Nasıl Yazılır?

E-posta göndermek için ücretsiz e-posta servislerinden biri ile hesap açmanız gerekir. Ücretli servisler de bulunmaktadır ancak kişisel kullanımlar için ücretli servislere gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

En çok kullanılan ve en popüler e-posta servislerinden Gmail ve Outlook gibi servisleri kullanarak ücretsiz e-posta adresi açabilirsiniz.

Bir e-posta adresine sahip iseniz ve e-posta göndermek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

  • İlk önce e-posta servisinin sitesine giderek e-posta hesap bilgileriniz ile oturum açın.
  • Daha sonra “E-posta yaz” seçeneğine tıklayarak aşağıdaki gibi ilgili alanları doldurun;

Kime (Alıcı): E-postayı göndereceğiniz kişinin elektronik posta adresidir.
Konu: E-postanızın hangi konu ile ilgili olduğunu belirtmek içindir.
Posta metni: Alıcıya iletmek istediğiniz mesajdır.

  • E-posta yazarken alıcı ile yakınlık derecesine göre göre bir hitap sözü kullanılır.
  • E-postayı bitirirken ise saygı, sevgi veya iyi dilek sözlerinden biri kullanılır.
  • Göndermek istediğiniz e-postanın içeriğinde resim, video, müzik yada farklı bir belge var ise ekle simgesine tıklayarak dilediğiniz dosyayı posta ile birlikte alıcının bilgisayarına gönderebilirsiniz.

E-Posta İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. E-posta nedir? Kısaca açıklayınız.
2. E-posta ile mektubun farkları nelerdir?
3. E-posta nasıl yazılır?
4. E-posta yazmak için nelere ihtiyaç vardır?
5. E-posta insan hayatını nasıl kolaylaştırır?
6. E-postanın kullanım alanları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

“E-Posta Nedir? E-Posta Nasıl Yazılır? Mektup İle Arasındaki Farklar” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com