Sponsorlu Bağlantılar

E-Posta (Elektronik Posta) Nedir?

E-posta: Bilgisayarlar aracılığı ile internet ağı üzerinden gönderilen dijital mektuplardır. Diğer bir tanımla bir ağ içindeki bilgisayarlar yada diğer gönderim merkezleri arasındaki elektronik bilgi iletişimidir. Diğer adı e-mail olan e-postanın açılımı ise elektronik postadır.

Elektronik posta iletişim araçlarının ve internetin yangınlaşması ile birlikte günlük hayatta en sık kullanılan iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Mektubun dijital bir versiyonu olan e-posta, postacı, postahane, kağıt ve zarf gibi gereksinimleri de ortadan kaldırmıştır.

E-postalar özel yani kişisel iletişim için kullanılmasının yanı sıra, bireylerle iş yerleri arasında iletişime geçmek için ve kamu kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek için resmi e-postalar kullanılır. Kısaca e-posta, özel mektup ve iş mektubu olarak kullanılmaktadır.

E-posta aslında mektuba çok benzer. Mektubu hangi amaçla gönderiyorsanız e-postaları da aynı amaç ile gönderebilirsiniz. Ancak e-posta ile maktup arasında bir çok fark vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Sponsorlu Bağlantılar

E-posta ile mektup arasındaki farklar

  • E-posta ile mektuptan farklı olarak resim, müzik, video, döküman ve belge gibi her türlü dosyanın eklenerek alıcının bilgisayarına gönderilebilir.
  • Elektronik posta, mektuptan daha hızlı bir şekilde alıcıya iletilir ve mektuba göre daha yaygındır. Neredeyse mektubun yerini tamamen almıştır.
  • E-posta gönderebilmek için ücretli yada ücretsiz e-posta hesabı açmak gerekir. Ancak mektup göndermek için böyle bir gereksinime ihtiyaç yoktur.
  • Mektup göndermek için kağıt, kalem, zarf, pul, postacı ve postahane gibi gereksinimlere ihtiyaç duyulur. Ancak e-posta için böyle ihtiyaçlara gerek yoktur.

E-Posta Nasıl Yazılır?

E-posta göndermek için ücretsiz e-posta servislerinden biri ile hesap açmanız gerekir. Ücretli servisler de bulunmaktadır ancak kişisel kullanımlar için ücretli servislere gerek yoktur.

En çok kullanılan ve en popüler e-posta servislerinden Gmail ve Outlook gibi servisleri kullanarak ücretsiz e-posta adresi açabilirsiniz.

Bir e-posta adresine sahip iseniz ve e-posta göndermek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar
  • İlk önce e-posta servisinin sitesine giderek e-posta hesap bilgileriniz ile oturum açın.
  • Daha sonra “E-posta yaz” seçeneğine tıklayarak aşağıdaki gibi ilgili alanları doldurun;

Kime (Alıcı): E-postayı göndereceğiniz kişinin elektronik posta adresidir.
Konu: E-postanızın hangi konu ile ilgili olduğunu belirtmek içindir.
Posta metni: Alıcıya iletmek istediğiniz mesajdır.

  • E-posta yazarken alıcı ile yakınlık derecesine göre göre bir hitap sözü kullanılır.
  • E-postayı bitirirken ise saygı, sevgi veya iyi dilek sözlerinden biri kullanılır.
  • Göndermek istediğiniz e-postanın içeriğinde resim, video, müzik yada farklı bir belge var ise ekle simgesine tıklayarak dilediğiniz dosyayı posta ile birlikte alıcının bilgisayarına gönderebilirsiniz.

E-Posta İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. E-posta nedir? Kısaca açıklayınız.
2. E-posta ile mektubun farkları nelerdir?
3. E-posta nasıl yazılır?
4. E-posta yazmak için nelere ihtiyaç vardır?
5. E-posta insan hayatını nasıl kolaylaştırır?
6. E-postanın kullanım alanları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin