Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Türkçe

Edebiyat Nedir? Edebiyat Ne İşe Yarar? Edebiyatın Faydaları

Edebiyat Nedir?

Edebiyat: Duyguların, düşüncelerin, olayların ve hayallerin dil aracılığıyla sözlü veya yazılı olarak anlatılması sanatına edebiyat denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tanım edebiyat için kullanılabilecek en genel tanımdır. Fakat edebiyat için kullanılan farklı tanımlarda vardır. Günümüzde edebiyat için kullanılan anlamlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Edebiyat Tanımları

  1. Duygu, düşünce, olay ve imgeleri güzel ve etkili bir biçimde anlatan söz sanatına edebiyat denir.
  2. Duygu, düşünce, olay ve imgeleri güzel ve etkili bir biçimde anlatan söz sanatının ilkelerini, kurallarını ve bu yolda oluşturulmuş ürünleri inceleyen bilgi dalına edebiyat denir.
  3. Bir çağda, bir dilde yaratılmış, sözlü ya da yazılı, sanat değeri taşıyan yapıtların bütününe edebiyat denir.
  4. Herhangi bir bilim dalıyla ilgili yazı ve yapıtların tümüne edebiyat denir.

Edebiyatın Kökeni

Edebiyat kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve edep sözcüğünden türetilmiştir. Edep kavramı günümüzdeki anlamıyla bir sanat türünün ismi olarak ilk kez Şinasi tarafından kullanılmıştır.

Arapça edep kelimesinin anlamları ise şöyledir;
1- Toplum töresine uygun davranma.
2- İyi ahlak, incelik, terbiye.

Edebiyat yapmak deyimi nedir?

Edebiyat kelimesi aynı zamanda “edebiyat yapmak” şeklinde bir deyim olarak da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Edebiyat yapmak: Herhangi bir konuda gereksiz, boş, süslü söz söylemek.

Edebiyat Ne İşe Yarar?

“Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır” derken buradaki tatlı sözün edebiyat olduğunu bilmek gerekir. İşte edebiyat ne işe yarar sorusunun cevabı belki de bu kadar basittir. Edebiyat bize hayatımızın her alanında lazımdır. Kendimizi ifade ederken, ikili ilişkiler kurarken, sorunları hallederken, anlaşmazlıkları giderirken, bir şeyler öğretirken, bir şeyler öğrenirken, bir şeyler dinlerken, şarkı söylerken, kitap okurken, film izlerken vs. kısaca hayatımızın her alanında edebiyat vardır. Bu edebiyatı anlamak için de edebiyat gerekir.

Edebiyat bir insan yetiştirme sanatıdır. Hayata daha pozitif bakan bireyler yetiştirmek ve güzel ahlaklı bireyler yetiştirmek edebiyatla mümkündür. Sanatı, güzeli, değerleri ve insandaki güzellikleri görmek edebiyat ister. Çünkü duyguları, düşünceleri, olayları ve imgeleri anlatmak için edebiyata ihtiyaç duyarız. Edebiyat aslında insanı ve bütün güzellikleri anlatma sanatıdır.

İnsanın kendini ve diğer insanları anlamasını sağlayan da edebiyatın ta kendisidir. İnsna kendisini tanıtmak ve anlatmak için edebiyata ihtiyaç duyar. Ve kendisi ile başka insanlar arasındaki bağı da edebiyat ile kurar. Edebiyat insana farkındalık kazandırır, kendini sorgulama ve aydınlanma imkanı sunar. İnsan kendisi ile yüzleşir, başka dünyaları öğrenir, incelik ve estetik anlayışına sahip olur. Edebiyat güzel insan üretme sanatıdır.

Edebiyat İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Kısaca edebiyat nedir?
2. Edebiyat tanımlarını yapınız?
3. Edebiyat yapmak deyimi nedir?
4. Edebiyat kelimesinin kökeni nedir?
5. Edebiyat ne işe yarar, edebiyatın faydaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

“Edebiyat Nedir? Edebiyat Ne İşe Yarar? Edebiyatın Faydaları” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com