Ana Sayfa Fizik Enerji Kaynakları Nelerdir? Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları
Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Kaynakları Nelerdir? Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları

0

Enerji Kaynakları ve Enerjinin Önemi

Günümüz dünyasının en büyük sorunu enerjidir. Ülkelerin birbirleri ile rekabetinin de ana nedeni enerjidir. Dünyanın en büyük ülkelerinin ekonomik anlamda birbirlerine üstünlük kurmaya çalışmaları da tamamen enerji kaynakları üzerinden gerçekleşir. Hatta günümüzde özellikle Orta Doğu’da yaşanan savaşların en büyük nedeni de başta petrol olmak üzere enerji kaynaklarıdır.

Günümüzde bütün ihtiyaçlar enerji aracılığı ile karşılanmaktadır. Hemen hemen hayatın her alanında enerjiye ihtiyaç duyulur. Hayatımızı kolaylaştıran bütün teknolojik ürünler enerjiye ihtiyaç duyar. Gelişen teknoloji ve dünya nüfusunun sürekli artması bu enerji ihtiyacını sürekli artırmaktadır. Enerjinin yoğun olarak kullanılması ise enerji kaynaklarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca çeşitli çevre sorunlarına yol açmaları da insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Daha temiz ve verimli enerji üretimi için de alternatif enerji kaynaklarının arayışı da hız kazanmıştır.

Dünyamızın en büyük enerji kaynağı hiç şüphesiz Güneş‘tir. Bütün canlılar için enerji kaynağı olan güneş, henüz insanlık tarafında ucuz yollarla elde edilip kullanılamıyor. Ancak buna rağmen bütün canlılar hem doğrudan hemde dolaylı yollardan güneş enerjisinde faydalanmaktadır. İnsanlar doğrudan ısınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra kemiklerdeki D vitamini aktif hale getirmek için de güneşten faydalanır. Dolaylı yoldan faydalanmaya verilecek örnek ise güneş pilleri ile elektrik enerjisi üretimidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilim ve teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte güneşten daha fazla faydalanmaya başlandı. Yeni teknolojiler sayesinde geliştirilen yöntemler, güneş enerjisinden daha fazla faydalanmayı sağlamıştır. Özellikle Yoğunlaştırılmış güneş enerjisinin kullanıldığı CSP (Konsantre Güneş Enerjisi) teknolojisi bu alanda verilebilecek en iyi örnektir.

Enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları şeklinde incelenir. Yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının avantajları ve dezavantajları vardır. Bu enerji kaynaklarını değerlendirirken özellikle maliyet ve çevreye olan etkisi dikkate alınır. Bunların yanı sıra erişilebilirlik, üretim kolaylığı, toplum ve teknoloji kriterler de göz önünde bulundurulur. 

Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları: Kullanıldığı zaman azalmayan, tükenmeyen ve her zaman sürekli kullanılabilen kaynaklara yenilenebilir enerji kaynakları denir.

Güneş enerjisi, hidroelektrik enerjisi ve rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları için en iyi örneklerdir. Sürdürülebilir olması ve temiz üretim sağlaması yenilenebilir enerji kaynakları için vazgeçilmez kriterdir.  Sürdürülebilir olması gelecekte tükenmeyeceği ve bugünün ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermesi anlamına gelir. Günümüzde daha az enerji kullanarak daha fazla üretim yapmak en önemli gelişmişlik göstergesidir. Bu yüzden enerji tasarrufu yapmak büyük önem kazanmıştır. Günümüzde enerji tasarrufu yapmak medeni toplumların en büyük özelliklerinden biri haline gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yenilenemez Enerji Kaynakları: Kullandıkça tükenen ve yeniden oluşması uzun zaman alan enerji kaynaklarına yenilenemez enerji kaynakları denir.

Yenilenemez enerji kaynaklarına verilecek en iyi örnekler ise kömür, petrol ve doğal gaz fosil yakıtlardır. Fosil yakıtlar diğer adıyla mineral yakıtlar, binlerce yılda hatta milyonlarca yıl sonunda oluşmaktadır. Fosil yakıtlar özellikle 21. yüzyılın en büyük enerji kaynağı olmuştur. Milyonlarca yıl içerisinde bitki ve hayvan kalıntıları kaya katmanları arasında birikmesi ve sıkışması sonucunda oluşur.

Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere dünya üzerinde en çok rezerve sahip olan enerji kaynağı kömürdür. Yine bu grafikten anlaşılacağı üzere gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranı daha da artacaktır.

Enerji Kaynakları Kaça Ayrılır?

Enerji kaynakları ikiye ayrılır; yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları şeklinde. Şimdi kısaca bu enerji kaynaklarının da kendi arasında kaça ayrıldığını kısaca sıralayalım;

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Enerji Kaynaklarının Karşılaştırılması

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 1.  Güneş
 2.  Hidroelektrik
 3.  Rüzgâr
 4.  Jeotermal
 5.  Biyokütle
 6.  Hidrojen
 7.  Dalga

Yenilenemez Enerji Kaynakları

 1. – Fosil Yakıtlar
  •  kömür
  •  petrol
  •  doğal gaz
 2.  Nükleer Enerji

Enerji Kaynakları İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Dünyamızın enerji kaynakları nelerdir?
2. Enerji kaynakları neden önemlidir?
3. Enerji kaynakları kaça ayrılır?
4. En büyük enerji kaynağı nedir?
5. Yenilenebilir enerji kaynağı nedir?
6. Yenilenemez enerji kaynağı nedir?
7. Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?
8. Yenilenemeyen enerji kaynakları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bilgeniz.com
Exit mobile version