Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Fizik

Fizik Nedir? Tanımı ve Önemi – Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?

Fizik Nedir? Fiziğin Önemi

Fizik: Gözleme ve deneye dayalı bir şekilde uzay, zaman, madde ve enerji arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalına fizik yada fizik bilimi denir.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanoğlu tarih boyunca çevresine gözlemlenmiş ve gözlemlediği çevresinden kullanabileceği eşyalar ve icatlar yapmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra anlam veremedikleri olaylar karşısında ise korkmuş ve bununla beraber daha fazla merak sahibi olmuştur. Bu merakının peşinden giderek merakını gidermek için inceleme ve gözlemler yapmıştır. Özellikle “Neden” ve “Nasıl” soruları fizik biliminin gelişmesine katkı sunmuştur. Özellikle insanın doğayı anlama çabası bugünkü önemli bilim dallarının da esas konusudur. Fizik bilimi fen bilimlerinin bir dalıdır ve fen bilimleri kimya, biyoloji ve fizikten oluşur.

İnsanlar her zaman neden ve nasıl sorularının sorarak dünyayı, evreni ve doğayı anlamaya çalışmıştır. İlk zamanlarda sadece duyu organlarıyla makro evreni gözlemlemeye ve anlamaya çalışan insan, zamanla teknolojinin gelişmesiyle birlikte icat ettikleri aletlerle evreni ve dünyayı keşfetmeye başlamıştır. Yıldızları, gezegenleri, gökyüzünü, şimşeği, yıldırımları ve daha birçok anlayamadıkları olayları gözlemleyerek teori ve kanunlar geliştirmişlerdir.

İnsanoğlunun sorduğu sorular ve açıklamayı bekleyen cevaplar fiziğin alt dallarına oluşturmaya başlamıştır.  Çünkü bu sorular bilinen fizik ile cevap verilemeyen ve açıklanamayan sorulardı. Gökyüzünü, evreni, yıldızları, Güneş sistemini, nanoteknolojiyi, atom altı atom altı parçacıkları ve daha fazlasını kapsayan bir fizik bilimi söz konusudur. Bütün bunlar ve daha fazlası fizik biliminin çalışma alanı içerisinde yer alır. Günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar gibi birçok cihaz fiziğin uygulama alanı alanı içerisinde yer alır.

Fiziğin Alt Dalları

Fizik bilimi çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Geniş bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle birçok alt dalları ortaya çıkmıştır. İlk başlarda mekanik, elektrik ve optik gibi alt bilim dalları ortaya çıkmış, daha sonra nükleer fizik, atom fiziği, termodinamik, katıhal fiziği, manyetizma, yüksek enerji ve plazma fiziği gibi alt dalları ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bütün bu fizik dalları birbirinden bağımsız değildir. Bütün bu fizik dalları birbirinin çalışma alanlarına ait bilgilerden ve birbirlerinin sonuçlarından faydalanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fiziğin alt dalları şunlardır;

  1. Mekanik
  2. Elektromanyetizma
  3. Termodinamik
  4. Optik
  5. Katıhal fiziği
  6. Atom fiziği
  7. Nükleer fizik
  8. Yüksek enerji ve plazma fiziği

Bir sonraki yazımızda bütün bu alt dalları kısaca açıklayacağız.

Fizik Bilimi İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Fizik bilimi nedir?
2. Fiziğin önemi nedir?
3. Fizik biliminin gelişmesini insanoğlunun tutumu nasıl etkilemiştir?
4. Fiziğin bilim dalları nelerdir?
5. Fiziğin bilim dalları arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com