Sponsorlu Bağlantılar

Gazlarda Hacim ve Basınç

Gazların sıcaklık ve hacim ilişkisini bir önceki yazımızda sizlere aktardık. Şimdi de gazların basınç ve hacim ilişkisini açıklayalım.

Bir gazın hacmini ölçebilmek için sıcaklık ve basınç bilinmesi gerekir. Bunun sebebi ise gazların yalnız sıcaklık ve basınç altında bir hacme sahip olmalarıdır. Yani gazların hacmi sıcaklık ve basınç ile altında değişir.

Kapalı bir kapta bulunan gazlar hem kabın çeperlerine hem de birbirlerine çarparak çarptıkları yüzeye bir kuvvet uygular. Bu kuvvete gaz basıncı denir. Gazın basıncı birim hacimdeki taneciğin sayısı, hızı ve çarpışma sayısıyla orantılıdır. Dolayısı ile gazın hacmi ile ters orantılıdır. Yani;

  • Bir gazın basıncı artınca hacmi de azalır ve basıncı azalınca hacmi de artar.
  • Bir gazın hacmi artınca basınç azalır ve hacmi azalınca da basıncı artar.

Boyle Kanunu’na göre kapalı bir kapta bulunan gazın hacmi ile basıncı arasındaki ters orantı vardır. Yani bir gazın bulunduğu kabın hacmini artırdığımızda kap içindeki gazı hareket edeceği alan artacaktır. Dolayısı ile kap içindeki gaz molekülleri kabın çeperine daha seyrek çarpar. Bu da basıncın azaldığını gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gazlarda Basınç – Hacim İlişkisi İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Bir gazın hacmini ölçmek için nelerin bilinmesi gerekir?
2. Gaz basıncı nedir?
3. Bir gazın basıncı nelere bağlıdır?
4. Basınç ile hacim arasında nasıl bir ilişki vardır?
5. Boyle Kanunu’na göre basınç ile hacim arasındaki ilişki nasıldır?

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin