Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Tarih

Hendek Savaşı – Nedenleri, Sonuçları, Önemi ve Tarihi (Kısaca Özeti)

Hendek Savaşı Kısaca

Hendek savaşı kaç yılında oldu: 627 yılında yani hicretin 5. yılı meydana geldi.
Hendek savaşı nerede oldu: Medine’de meydana geldi. Şehrin etrafına hendek kazılarak savunma savaşı yapılmıştır.
Hendek savaşını kim kazandı: İslam ordusu kazanmıştır.
Hendek savaşı kimler arasında oldu: Mekkeli müşrikler, Yahudi Beni Kureyza kabilesi ve İslam ordusu arasında gerçekleşti.
Hendek savaşının önemi: Müslümanların savunma savaşıdır. İslamiyetin yayılması hızlandı ve Medine’den Yahudiler tamamen çıkarıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Hendek Savaşının Nedenleri

Mekkeli müşrikler Uhud Savaşında kesin bir zafer kazanamamışlardı. Ayrıca müslümanların varlığını tamamen sona erdirmek istiyorlardı. Bununla beraber müslümanlar, Medine’nin doğusuna ve kuzeyine bazı seferler düzenleyerek Mekke kervanlarının Mısır, Suriye ve Irak yolunu kapatmışlardır.

Hz. Peygamber, Beni Nadir kabilesini ihanetleri yüzünden Medine’den sürgün etmişti. Bu kabile diğer Yahudileri kabileleri de tahrik ederek Hz. Peygamberle savaşmaya zorladı. Bu Yahudi kabileler Mekkeli müşriklere gelerek onlarla beraber Hz. Muhammed’e karşı savaşabilceklerini bildirdiler. Böylece Mekkeli müşrikler ve Yahudiler birlik olup, Medine’deki Müslümanları yok etmek istemeleri savaşı kaçınılmaz kılmıştır.

Hendek Savaşının Başlaması

 

Mekkeli müşriklerin savaş hazırlığında olması ve müslümanları tamamen yok etme arzusunda olmasını öğrenen İslam Peygamberi, ashabı ile yaptığı istişare sonucunda şehrin etrafına hendek kazılarak şehrin savunulması fikrini benimsedi. Şehrin etrafına hendek kazma fikri ise ashabın en üstünlerinden olan İran asıllı Selman-ı Farisi’den gelmiştir.

Medine şehrinin etrafına hendek kazılmaya başlandı. 3.000 kişilik İslam ordusu tarafından bir haftada 5.5 km’lik bir hendek kazıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Mekkeli müşrikler ile Yahudilerden oluşan 10.000-12.000 kişilik bir ordu Medine şehrini kuşatma altına aldı. İslam ordusu ise 3.000 kişi ile hendeklerin arkasında şehri savundu. Hendeği aşamayan müşrikler ile müslümanlar arasında karşılıklı ok atışları ile savaş geçti. Kuşatma 20 gün kadar sürdü. Müşriklerin yiyecek stoklarının tükenmesi, soğukların artması, çıkan fırtınalarda çadılarının dağılması ve birebir muharebelerde müşriklerin mağlup olması nedeniyle Kureyşliler kuşatmayı kaldırıp Mekke’ye geri dönmüşlerdir.

Özellikle müşriklerin ve Arap Yarımadası’nın en büyük savaşçılarından birisi olan Amr bin Abdi Vedd’in Hz. Ali ile meydanda teke tek savaşması ve Hz. Ali’nin Amr bin Abdi Vedd öldürmesi müşrikler arasında korkuya ve umutsuzluğa neden olmuştur. 

Hendek Savaşının Sonuçları

Hendek savaşı müslümanların zaferi ile sonuçlanmıştır. Bu savaş Mekkelilerin müslümanlar üzerine yaptıkları son hücum olmuştur. Ayrıca müslümanların da son savunma savaşı olmuştur. Medine’de bulunan ve müslümanlara ihanet eden Yahudiler şehirden çıkarılmıştır ve şehirdeki tek egemen güç müslümanlar olmuştur.

 

Hendek Savaşının Önemi

  • Müslümanların savunma savaşı olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Müslümanların zaferi ile sonuçlanmasının ardından Mekkeli müşrikler müslümanları mağlup edemeyeceklerini anladı ve müslümanların gücü iyice arttı.
  • Arap yarımadasındaki kabilelerde İslamiyetin yayılması hızlandı.
  • Medine içerisindeki Yahudiler şehirden çıkarıldı ve şehir tamamen müslümanların denetimine geçti.

Hendek Savaşı İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Hendek savaşı tarihi nedir?
2. Hendek savaşı nerede oldu?
3. Hendek savaşı sebepleri nelerdir?
4. Hendek savaşı sonuçları nelerdir?
5. Hendek savaşı kimler arasında yapılmıştır?
6. HEndek savaşını kim kazandı?
7. Hendek kazma fikrini kim vermiştir?
8. Hendek savaşı kaç gün sürdü?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com