Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Biyoloji

Hücrenin Keşfi ve Hücre Teorisi Nedir? (Maddeler Halinde)

Hücrenin Keşfi

Hücrenin keşfi mikroskobun keşfinden sonra olmuştur. Mikroskop keşfedildikten sonra gözle görünmeyen nesneler incelenmeye başlamış ve hücrenin keşfi de bu incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Eğer mikroskop keşfedilmeseydi hücrenin keşfi de söz konusu olmayacaktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bkz: Mikroskop İcadı ve Tarihi Gelişimi

İlk mikroskop 1590 yılında Hollandalı bilim adamı Zacharias Janssen tarafından keşfedilmiştir. 17. yüzyılda ise İngiliz bilim insanı Robert Hooke tarafından hücre kavramı ortaya atılmıştır. 17. yüzyılda yine Hollandalı bir bilim insanı olan Anton van Leeuwenhoek ilk defa bakterileri keşfetmiştir. 19. yüzyıla gelindiği ise Alman bilim insanlarından Theodor Schwann bitki hücresini, Matthias Schleiden hayvan hücresini ve Rudolf Virchow ise hücrelerde büyüme ve çoğalma keşiflerini yapmıştır. Alman fizikçi Ernst Ruska tarafından 20. yüzyılda keşfedilen elektron mikroskopları sayesinde ise hücre içi yapılar da incelenebilmiştir.

Hücre Teorisi

Alman bilim insanı Rudolf Virchow’un yaptığı çalışmalar sayesinde hücre ile ilgili Hücre Teorisi adı verilen bir genelleme ortaya çıkmıştır. Hücre Teoris’ne göre;

1. Canlının temel, yapısal ve işlevsel birimi hücredir.
2. Bütün canlılar, bir ya da daha fazla hücreden meydana gelir.
3. Var olan hücrelerin bölünmesi ile yeni hücreler oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektron mikroskoplarının keşfinden sonra hücre hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşılmıştır ve hücre teorisine aşağıdaki ifadeler de eklenmiştir;

4. Hücreler içerdikleri kalıtım maddesini bölünerek yavru hücrelere aktarır.
5. Tüm metabolik olaylar hücre içinde gerçekleşir.

Elektron Mikroskoplarının Bilime Katkıları

Elektron mikroskopları sayesinde özellikle tıp alanında inanılmaz ilerlemeler kaydedilmiştir. Yapılan bir çok keşif elektron mikroskopları ile sağlanmıştır. Çünkü elektron mikroskopları hücre yapılarını moleküler düzeyde inceleme fırsatı sunmuştur. Ve günümüzde de hücre üzerine yapılan araştırmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Günümüzdeki kullanılan taramalı elektron mikroskopları, bir nesneyi 50 milyon kere büyütmeyi başarmaktadır. Daha iyi anlaşılması için bir nesneyi 0,16 nanometrelik yani 1 metrenin 6 milyarda biri kadarlık bir çözünürlük sunuyor. Böylece insan hücrelerinin, virüslerin ve diğer objelerin atom dizilişleri dahi gösterilebilmektedir.

DNA’nın yapısının keşfi de elektron mikroskopları sayesinde olmuştur. Yine elektron mikroskopları sayesinde bir canlıdan diğerine gen aktarılmasını sağlayan yöntemler
geliştirilmiştir. Örnek vermek gerekirse; bakterilere insan insülin geninin aktarılmasını gösterebiliriz. Aynı şekilde 2000’li yılların başında önce bir koyunun daha sonra kedi, fare, köpek gibi birçok memeli hayvanın kopyalanması sağlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hücrenin Keşfi ve Hücre Teorisi İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Hücrenin keşfi nasıl olmuştur?
2. Mikroskop hücrenin keşfindeki rolü nasıldır?
3. Hücre teorisi nedir?
4. Elektron mikroskobunun hücre teorisine katkısı nedir?
5. Elektron mikroskobundan sonra hangi gelişmeler yaşanmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com