Sponsorlu Bağlantılar

İki Yaşamlıların Genel Özellikleri

Omurgalı hayvanlardan olan iki yaşamlılar, hem karada hemde suda yaşamaya ayak uydurmuş canlılardır. İki yaşamlı olarak isimlendirilmesinin de nedeni hem karada hemde tatlı sularda yaşayabilmeleridir.

İki yaşamlılar, ayrı eşeyli canlılardır. İki yaşamlılarda döllenme ve embriyonel gelişme suda meydana gelir. Yavrular embriyonel gelişimini tamamlamadan yumurtadan çıkarlar. Bu yavrulara lavra ismi verilir. Yumurtadan çıkan larvalar, başkalaşım geçirerek ergin kurbağalara dönüşür. Genellikle iki yaşamlılarda yavru bakımı görülmez.

İki yaşamlılar, hem karada hemde tatlı sularda yaşayabildikleri için solungaç, akciğer ve deri solunumu görülür. İki yaşamlıların bazı türlerinde renk değiştirme özelliği görülür. Renk değiştirme özelliği bu canlıları bulundukları ortama uyum sağlamalarına ve düşman saldırılarından korunmalarına neden olur.

Kış uykusuna da yatan iki yaşamlılara örnek vermek gerekirse; bacaksız kurbağa, ağaç kurbağası, yılan balığı semenderi ve semender verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca İki Yaşamlıların Özellikleri

  •  Başkalaşım geçirir.
  •  Dört veya beş parmaklı üyeleri vardır.
  •  Vücut ısısı değişken canlılardır.
  •  Hayatlarının başlangıcında suda, sonra karada yaşarlar.
  •  Solungaç, akciğer ve deri solunumu görülür.
  •  Kış uykusuna yatarlar.

İki Yaşamlılar İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. İki yaşamlılara neden bu isim verilir?
2. İki yaşamlılarda üreme nasıldır?
3. İki yaşamlıların kısaca özellikleri nelerdir?
4. İki yaşamlılara örnekler veriniz?

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin