Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Kimya

Maddenin Hal Değişiminin Önemi Nedir?

Hal Değiştirmenin Etkileri Nelerdir?

Maddenin hal değiştirmesini ve bu hal değişimlerinde maddelerin gösterdikleri özellikleri daha önceki yazımızdan açıklamıştık.

Sponsorlu Bağlantılar

Meraklısına: Maddenin Halleri ve Özellikleri Nelerdir?

Peki maddelerin hal değiştirmesi canlılar açısından nasıl bir öneme sahiptir. Hal değiştirmeye vereceğimiz en basit örnek buzun oluşmasıdır. Göllerin yüzeyinde meydana gelen buz tabakası sayesinde suda yaşayan balıklar ve diğer canlılar, soğuk hava koşullarından etkilenmeden yaşamlarını sürdürebilmektedir. İşte suyun ısı kaybederek katı buz haline dönüşmesi su içindeki canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için hayati bir öneme sahiptir.

Yine su örneğinden devam edersek, yeryüzündeki suların buharlaşarak atmosfere yükselmesi, oradan da tekrar yağmur, kar ve dolu şeklinde tekrar yeryüzüne inmesi su döngüsü yada su çevrimi olarak açıklanır. Bu su döngüsü de canlılar için hayati bir öneme sahiptir. Su döngüsü sayesinde su temizlenir ve içilebilir bir hale gelmiş olur. İşte suyun ısı alarak sıvı halden gaz haline dönüşmesi yani buharlaşması ve daha sonra gaz halden sıvı yada katı hale geçerek yağmur, dolu yada kar olarak tekrar yeryüzüne inmesi canlılar için çok önemlidir.

Suyun buharlaşarak atmosfere yükselmesi ile nem oluşur. Havadaki bu nem miktarı da canlıların sağlığı açısından çık önemlidir. Eğer nem miktarı az olursa solunum
yolu rahatsızlıkları, boğaz kuruluğu gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Suyun hem insan hemde diğer canlılar için önemi çok fazladır. Suyun farklı hallere dönüşmesi olmasaydı, canlıların yaşamını sürdürmesi çok zor olacaktır. Dünyanın bir çok yerinde canlıların yaşamı olmayacaktı.

Diğer maddeler de su gibi katı, sıvı, gaz ve plazma olarak farklı fiziksel hâllerde bulunabilir. Canlıların yaşamı açısından, çevre açısından ve endüstriyel açıdan maddenin hâl değişimi büyük bir öneme sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com