Sponsorlu Bağlantılar

Mantık Nedir?

Mantık: Doğru düşünmek için ilke ve kuralları araştıran, nasıl düşünülmesi gerektiğini belirleyen disipline mantık denir. Mantık ile bilginin yapısı incelenir ve doğru mu yanlış mı olduğuna karar verilir. Kısaca doğru düşünme sanatı yada yöntemidir.

Örnek vermek gerekirse;

Az bulunan değerlidir. Elmas az bulunur. O zaman elmas değerlidir.

Bu örneği mantık sembolleri ile göstermek gerekirse;

Sponsorlu Bağlantılar

[(az bulunan ⇒ değerli) ∧ (elmas ⇒ az bulunan)] ⇒ (elmas ⇒ değerli)
[(a ⇒ b) ∧ (c ⇒ a)] ⇒ (c ⇒ b)

Mantık önceleri felsefenin bir dalıyken daha sonra Matematik ve Bilgisayar Biliminin de dalı haline gelmiştir. Yunanlı filozof olan Aristoteles tarafından bir disiplin olarak kurulmuştur. Mantık bilgisi ve kuralları ilk kez Aristo tarafından sistemli bir şekilde ortaya konulmuştur. Aristo bunu hem kendi yaşadığı dönem hemde kendinden önceki dönem için yapmıştır. Günümüzde klasik mantığın kurucusu olarak da Aristo bilinir.

Farabi ise Aristo’dan etkilenerek mantığı “düşünce ve sonuç” şeklinde iki kısıma ayırmıştır. Mantığa katkılar yapanlar arasında yer alan İbn-i Sina ise geçicilik ve içerme arasındaki ilişkiyi geliştirmiştir. Frege, Russell ve Wittgenstein ise çağdaş zamanların mantığa katkı yapan isimleri arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mantık Ne İşe Yarar?

Mantık sayesinde insan özgür bir şekilde düşünür ve bu düşüncelerini anlaşılır bir şekilde ifade eder. Mantık sayesinde zihin yanlışlardan korunur. Mantık ile insan doğru ile yanlışı ayırır, ispat edilenle edilemeyeni ayırma becerisi kazanır.

Doğru düşünmenin kuralları mantık ile incelenir. Bu nedenle mantık ile bilginin doğruluğu incelenmez, mantık ile bilginin doğruluğunu ifade eden düşünce ve kavramların kendi içsel bütünlüğünün doğruluğunu incelenir. Bu yüzden mantıken doğru olan her şey bilgi ve bilim açısından doğru olmayabilir, yanlış olabilir.

Sembolik Mantık ve Klasik Mantık

Klasik mantığın sembolleştirilmiş biçimine sembolik mantık denir. Sembolik mantık günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, özellikle teknoloji alanında, elektrik devrelerinde ve bilgisayar yazılımlarında sembolik mantık kullanılmaktadır.

Alman filozofu G. W. Leibniz, günümüz sembolik mantığı ile ilgili ilk sistemli çalışmaları yapmıştır. Sembolik mantık günümüzde bütün dünyada matematiğin ortak dili haline gelmiştir. Ayrıca doğru düşünmenin de bir yoludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Konu İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Mantık nedir?
2. Mantık örnekleri veriniz ve mantık sembolleri ile gösteriniz?
3. Mantık ne işe yarar?
4. Sembolik mantık nedir?
5. Günlük hayatta sembolik mantığın kullanıldığı alanlara örnekler veriniz?
6. Mantıklı olan her şey doğru mudur?

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin