Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Bilim Fizik

Meteor ve Göktaşı Arasındaki Fark Nedir?

Gerçekte Yıldız Kayması Nedir?

Açık havada gece gökyüzüne bakıp yıldızları seyretmeyi herkes sever. Işıl ışıl parlayan gökyüzüne bakmak, ayı ve yıldızları seyretmek insana huzur verir. Ve bir çok insan bu şekilde gökyüzünü seyrederken gökyüzünde bir ışık belirir ve kaybolur. “İşte yıldız kaydı, hemen bir dilek tutayım” diye düşünürüz. Peki bu yıldız kayması mıydı, yoksa bir meteor mu, ya da göktaşı mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında yıldız kaydı diye gördüğümüz şey bir meteordur. Küçük bir kuyruklu yıldız veya asteroidal parça atmosfere yüksek hızda girip, atmosferdeki atomlar ve moleküllerle çarpışmasından kaynaklanan sürtünme ısısı nedeniyle yanması sonucunda gökyüzünde bir ışık çizgisi oluşturur. Küçük bir kuyruklu yıldız veya asteroid parçası Dünya’nın atmosferine girmeden önce, gezegenler arası uzayda yüzer ve meteoroid olarak adlandırılır.

Atmosfere giren çoğu meteoroid parçasına meteor denir ve atmosferde tamamen meteor olarak yanar. Ancak bazı durumlarda meteoroid tamamen yanmaz ve Dünya’nın yüzeyine düşer. Ateşli yolculuğundan kurtulan parçaya göktaşı denir. Küçük bir cisim, serüvenine gezegenler arasında uzayda süzülen bir meteoroid olarak başlar. Dünya atmosferine girince bir meteor olarak parlak bir ışık çizgisi oluşturur. Atmosferde sürtünme ısısı tarafından yanıp tükenmez ise sonunda bir göktaşı olarak yeryüzüne iner.

Meteor mu, göktaşı mı, yıldız kayması mı?

Kısaca toparlamak gerekirse; uzayda yüzen nesneye meteoroid denir, dünya atmosferine giren meteoroid nesneye meteor denir ve atmosferde yanıp tükenmeyip yeryüzüne düşen meteor parçasına da göktaşı denir.

Meteoroid: Uzayda ve gezegenler arası yüzen küçük bir kuyruklu yıldız veya asteroid parçasına denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meteor: Dünyanın atmosferine giren kuyruklu yıldız veya asteroid parçasına yani meteoroidlere denir.

Göktaşı: Dünyanın atmosferine girip de tamamen yanmadan yeryüzüne düşen meteor parçasına göktaşı denir.

Sonuç olarak gezegenler arası uzaydan gelen nesneler yer yüzüne ulaşınca göktaşı deniliyor. Bu nesneler dünya atmosferine girip yanınca meteor deniliyor ve dünya atmosferine girmeden önceki hallerine ise meteoroid deniliyor.

Meteor ve Göktaşı İle İlgili Sorular

  1. Meteor nedir?
  2. Göktaşı nedir?
  3. Meteoroid nedir?
  4. Meteoroid ile meteor arasındaki fark nedir?
  5. Meteor ile göktaşı arasındaki fark nedir?
  6. Yıldız kayması nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com