Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Türkçe

Roman Türleri Nelerdir? Konularına ve Edebi Akımlara Göre Romanlar

Roman Türleri

Edebi türlerden biri olan roman, Yaşanması mümkün olan olayları yada yaşanmış olayları anlatır. Romanlar, kişi, yer ve zaman bağlı kalarak olayları anlatır. Tıpkı hikayelerde olduğu gibi serim, düğüm ve çözüm bölümleri yer alır. Bu açıdan hikaye ile benzerlik gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Roman Nedir? Özellikleri

Romanlar tek çeşit değildir ve farklı türlerde romanlar bulunmaktadır. Anlatımı, olaylara bakış açısı, okuyucuda uyandırdığı duygu ve düşünce, yaşanmış yada yaşanması mümkün olan olayları vb. anlatmasına göre farklı çeşitleri bulunurç

Romanlar konularına ve edebi akım türüne göre ikiye ayrılır. Şimdi bu iki türü de kısaca tanımlayalım.

Konularına Göre Romanlar

Macera romanı: Günlük hayatta meydana gelen gizemli ve şaşırtıcı olayları sürükleyici bir dille anlatan romanlardır. Bu roman türüne Alexandre Dumas’ın Monte Cristo Kontu isimli romanı örnek verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal roman: Toplumsal sorunlardan olan göç, ekonomik sorunlar, esaret, sınıflar arası çatışmalar gibi toplumsal sorunların anlatıldığı romanlardır.  Bu roman türüne Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü isimli romanı örnek verilebilir.

Bilim kurgu romanı: Yakın gelecekte yada uzak gelecekte olabilecek olayların anlatıldığı roman türüdür.  Bu roman türüne Isaac Asimov’un Ben Robot isimli romanı örnek verilebilir.

Tarihî roman: Gerçek yada hayali tarihi kahramanların maceralarını ve hayatlarını anlatan romanlardır. Bu roman türüne Tarık Buğra’ın Küçük Ağa isimli romanı örnek verilebilir.

Fantastik roman: Varlığı kesin olmayan, hayal ürünü öğeleri içeren ve hayal gücü ile yazılan romanlardır. Bu roman türüne J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi isimli romanı örnek verilebilir.

Psikolojik roman:  İnsanların psikolojik durumlarını inceleyen ve bu ruhsal sorunlara çözüm bulmaya çalışan romanlardır. Bu roman türüne Mehmet Rauf’un Eylül isimli romanı örnek verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Polisiye roman: Sürekli aksiyon içeren, gizemli olayları çözmek ve açıklığa kavuşturmak için yazılan roman türleridir. Bu roman türüne Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes isimli romanı örnek verilebilir.

Tezli roman: Siyasal yada tomlumsal bir sorunu konu edinen ve bunu bir tezle savunan roman türüdür. Bu roman türüne Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban isimli romanı örnek verilebilir.

Egzotik roman: Bilinmeyen uzak ve yabancı ülkelerin doğa ve insanlarını anlatan roman türüdür.  Bu roman türüne Pierre Loti’nin İzlanda Balıkçısı isimli romanı örnek verilebilir.

Edebi Akımlara Göre Romanlar

Klasik roman: Dünyaca ünlü yazarlar tarafından yazılan ve tarihin eski zamanlarından günümüze kadar gelen romanlardır. Fénelon’un Télémaque isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Romantik roman: Kişilerin duygularını, hislerini ve arzularını gerçek ve doğal bir şekilde yansıtan duygusal romanlardır. Victor Hugo’nun Sefiller isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Realist roman: Toplumu, insanı ve olayları bütün gerçekleri ile yansıtan roman türleridir. Stendhal’ın Kırmızı ve Siyah isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Natüralist roman: Toplumu ve insanı ilmi yönden ve araştırmalar yaparak anlatan roman türüdür.  Émile Zola’nın Nana isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Egzistansiyalist roman:  Sartre’nin Bulantı isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Modern roman: Romandan olay örgüsü, zaman, mekan, kahraman gibi öğelerinin değiştirilmesiyle ortaya çıkan yeni bir roman türüdür. James Joyce’un Ulysses isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Postmodern roman: Söylemsel olarak mimaride başlayıp gelişen, kurumsal, kuramsal ve düşünsel alanlarda hızla yayılan bir roman türüdür.  Umberto Eco’nun Gülün Adı isimli romanı bu roman türünün bir örneğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Roman Türleri İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Romanlar kaça ayrılır?
2. Konularına göre romanlar nelerdir?
3. Edebi akımlarına göre romanlar nelerdir?
4. Klasik roman nedir? Dünya klasiklerinden örnekler veriniz.
5. Sosyal roman nedir? Örnekler veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com