Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Bilim Eğitim

Sakız Yutarsak Ne Olur? Sakız Yutmak Zararlı Mı?

Sakız yutmak çocukluk ya da yetişkin çağında hemen hemen herkesin başına gelmiştir. İsteyerek ya da istemeyerek olsun sakız yutmuş olabiliriz. Özellikle çocukların bilerek ya da bilmeyerek sakız yutmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Halk arasında bilinen gibi sakız yutulduğu zaman 7 yıl midede kalır mı? Sakız yutmak zararlı mı yoksa zararlı değil mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Sakız Yuttum Bişey Olur Mu?

Sakız, bir sakız bazından ve tatlandırıcılardan oluşur. Sakız bazı ise sentetik sakız ve benzeri esnek maddelerden yapılır. Sakız bazının mide tarafından sindirilemediği de doğrudur. Bununla birlikte vücudumuzun mide tarafından sindirilemeyen maddeleri dışkı yolu ile dışarıya attığını da unutmamak lazım. Sakız yuttuğunuzda midenize girer ve şeker, tatlandırıcılar ve diğer çözünür maddeler vücudunuz tarafından kullanılmak üzere hazır hale getirilir. Mükemmel bir şekilde çalışan sindirim sistemi, kullanılabilir maddeleri kullanılamaz olanlardan ayırmakta oldukça ustadır. Sakız mayası da sindirilemeyen maddelerden olduğu için ince bağırsaktan değişmeden geçer ve kalın bağırsağa kadar gelir. Kalın bağırsağa gelen sakız mayası birkaç gün içinde yemeğinizin diğer tüm sindirilemeyen kısımlarıyla birlikte dışkı olarak atılır. Bu yüzden sakız yuttuktan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

Durum böyle olunca sakız yutmak tamamen güvenli diye düşünmeyin. Çok fazla sakız yutmak oldukça tehlikeli olabilir. Özellikle küçük çocuklarda bu risk daha da yüksektir. Çünkü çok fazla sakız mayası midede bir gastrik  bezoar oluşturur ve midede tıkanıklığa neden olur. Bunun çıkarılması için de ameliyat gerektirebilir. Bununla birlikte oyuncak veya madeni para gibi diğer gıda dışı maddelerin de yutulup sakız mayası ile bir araya gelmesi durumu daha da kötüleştirir. Eğer çok miktarda sakız yutulmasından sonra mide ağrısı gibi şikayetler söz konusu ise doktora görünmekte fayda vardır.

Sonuç olarak sindirim sisteminiz teknik olarak küçük miktarlarda yutulan sakızın icabına kolaylıkla bakar. Ancak fazla miktarda sakız yutulması çok riskli olmaktadır. Ebeveynler olarak çocukların yuttuğu bir adet sakız için endişelenmenize hiç gerek yoktur. Ancak çocuğunuz sakız yutmayı alışkanlık haline getirmiş ise dikkat etmelisiniz.

Sakız Yutmak İle İlgili Sorular

  1. Sakız yutulduğunda ne olur?
  2. Sakız yuttuktan sonra ne yapılmalı?
  3. Sakız yutmanın faydaları var mıdır?
  4. Sakız yutmak mideye zarar verir mi?
Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com