Sponsorlu Bağlantılar

Kelvin, Celcius ve Fahrenheit Termometleri

Sıvılı termometrelerde ölçeklendirme deniz seviyesinde yapılmaktadır.Ölçeklendirme işlemi 1 atm basınç altındaki suyun kaynama sıcaklıkları ve suyun donma sıcaklıkları arasında yapılır. Sıcaklık ölçekleri olarak da Kelvin, Celcius ve Fahrenheit termometreleri kullanılır.

Ayrıca bkz: Termometre Nedir? Nasıl Çalışır? Termometre Çeşitleri

Kelvin termometresi: Bu termometre 100 eşit parçaya bölünerek ölçeklendirilmiştir. Bu termometrede suyun donma sıcaklığı 273 K, suyun kaynama sıcaklığı ise 373 Kʼdir.

Celcius termometresi: Bu termometre 100 eşit parçaya bölünerek ölçeklendirilmiştir. Bu termometrede suyun donma sıcaklığı 0 °C, suyun kaynama sıcaklığı 100 °C’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fahrenheit termometresi: Bu termometre 180 eşit parçaya bölünerek ölçeklendirilmiştir. Bu termometrede suyun donma sıcaklığı 32 °F, kaynama sıcaklığı 212 °F’tır.

Kelvin, Celcius ve Fahrenheit termometreleri en çok kullanılan termometrelerdir. Bilimsel çalışmalarda Kelvin ölçeklendirmesi kullanılmaktadır. Suyun donma ve kaynama sıcaklığının, ölçeklendirme aralıklarının farklı alındığı başka termometreler de bulunmaktadır.

Aynı ortamdaki termometrelerle aynı sıcaklık ölçülür fakat ölçeklendirme farklı olduğu için termometrelerin üzerinde okunan değerler birbirinden farklı olur. Bir termometrede okunan değerin diğer termometrede hangi sıcaklık değerine karşılık geldiğinin bulunması için matematiksel hesaplamalar yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Termometre Değerlerinin Dönüştürülmesi

Hesaplamada termometrelerdeki sıcaklık değişim miktarları oranlanır. Termometrelerde okunan sıcaklık değerlerinin birbirine dönüştürülmesi için aşağıda verilen eşitlikten yararlanılır.

Celcius: °C
Kelvin: K
Fahrenheit: °F
Herhangi bir termometrede okunan değer: X
Termometrede ölçülen suyun donma sıcaklığı: TD
Suyun kaynama sıcaklığı: TK

olmak üzere eşitlik aşağıdaki şeklde yazılır.

Sıcaklık Ölçekleri İle İlgili Sorular

1. En çok kulanılan sıcaklık ölçekleri nelerdir?
2. Kelvin termometresinde suyun kaynama sıcaklığı ve donma sıcaklığı nedir?
3. Celcius termometresinde suyun kaynama sıcaklığı ve donma sıcaklığı nedir?
4. Fahrenheit termometresinde suyun kaynama sıcaklığı ve donma sıcaklığı nedir?
5. Termometrelerde okunan sıcaklık değerlerinin birbirine dönüştürülmesi formülü nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin