Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Eğitim

Teknolojinin Savunma Sanayisine Katkıları, Faydaları, Zararı

Teknolojinin Savunma Sanayisine Katkıları ve Faydaları

Teknolojinin savunma sanayisine katkıları bir çok madde de incelenebilir. Teknoloji hayatımızın her alanına katkıda bulunduğu gibi savunma sanayisine de büyük katkılar sağlamaktadır. Bireysel anlamda olsun, toplumsal anlamda olsun, ülke çıkarları için olsun, dünyanın çıkarları için olsun teknolojinin faydaları çok büyüktür. Bununla birlikte teknolojinin kullanım amacına doğrultusunda faydaları olduğu kadar zararları da olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Savunma sanayii, dünya ülkelerin küresel anlamda rekabet gücünü arttıran en önemli mihenk taşıdır. Savunma sanayisini de küresel anlamda güçlendirip rekabette önem geçmenin en iyi yolu ise geliştirilen yeni teknolojilerin savunma sanayisine aktarılmasıdır. Savunma sanayisi için geliştirilen teknolojiler yıllar içerisinde diğer alanlarda da kullanılmaya başlamaktadır. Örneğin GPS teknolojisi ilk olarak savunma sanayisi için geliştirilen bir teknoloji olup, zaman içerisinde günlük hayatımızda en sık kullandığımız teknolojilerden birisi olmayı başarmıştır. Sonuç olarak savunma sanayisi için geliştirilen teknolojiler zamanla hayatımızı kolaylaştıran birer teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Savunma sanayisi için geliştirilen teknolojiler sayesinde ülkelerin en büyük bütçesini oluşturulan bu alana ayrılan bütçeler de azalır. Yeni teknolojiler sayesinde ülkelerin silahlı kuvvetlerinin sahip olduğu caydırıcılık gücünü de artmasını sağlayacaktır. Bu sayede olası dış güç saldırılarının da önüne geçerek olası bir savaşın önüne geçilmiş olacaktır. Komşu ülkelerimizde meydana gelen savaşların o ülkeleri onlarca yıl geriye götürdüğü göz önüne alındığında bu teknolojilerin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bu alanda geliştirilen teknolojiler iç ve dış tehditlere karşı daha hızlı müdahale edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ülkelerin uluslararası arenada söz sahibi olmalarını sağlayacaktır.

Teknolojinin Savunma Sanayisine Katkıları
Teknolojinin Savunma Sanayisine Katkıları

Ülkelerin kendi geliştirdiği savunma sanayisi teknolojileri sayesinde ülkenin parası da yurtiçinde kalmış olacaktır. Dolayısı ile dışa bağımlılığı ortadan kaldırdığı gibi ülkenin zenginliğinin de dışarıya akmamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu teknolojileri ülke dışına satarak da ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bu teknolojilerin geliştirilmesi sırasında yeni istihdam alanları yaratılmış olacaktır Bu teknolojiler; kara, hava ve deniz kuvvetlerinde, düşmanı caydırmak ve savunmanın zafer ile sonuçlanmasını sağlanmasında kritik öneme sahip teknolojilerdir.

Teknolojinin Savunma Sanayisine Zararları

Peki bu teknolojilerin faydaları olduğu kadar zararları da yok mu? Hiçbir teknoloji sıfır zararlar hayatımıza girmez. Başlı başına savunma sanayisi için geliştirilen teknolojiler mühimmat ve tahrip teknolojileri (MTT) olarak adlandırılır. Ülke savunması için kullanılan bu teknolojiler birer savaş teknolojisi olup, en büyük zararı da savaşlardır. Bu teknolojilerin sağlık açısından zararları olsun, doğaya verdiği tahribat, havayı kirletmesi, bıraktığı atıklar olsun büyük zararla neden olmaktadır. Yine savunma sanayisi için ülkelerin ayırdıkları bütçeler o ülkelerin en büyük giderleri arasındadır ve ekonomilere büyük zararlar verir. Her ne kadar savunma sanayisi için olmuş olsa da bu teknolojiler içerisinde bir çok ağır silahları da barındırır. Bu silahlar da ölümleri getirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Teknolojinin Savunma Sanayisine Katkıları İlgili Sorular

  1. Teknoloji nedir?
  2. Savunma sanayi nedir?
  3. Teknolojinin savunma alanındaki yararları nelerdir?
  4. Teknolojinin savunma alanındaki zararları nelerdir?
  5. Teknolojinin savunma sanayisine katkılarına örnekler veriniz?
Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com