Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Fizik

Verim Nedir? Nasıl Hesaplanır? Eko-Verimlilik Nedir? (Fizik)

Verim Nedir?

Verim: Bir sistemde yapılan işin harcanan enerjiye oranıdır. Bir sistem yada bir makine tarafından yapılan işin harcanan enerjiye oranına verim denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Verim Formülü:

Verim = Yapılan İş / Harcanan Enerji

Günümüzde bilim adamlarının üzerinden en çok çalıştıkları konulardan birisi de enerjiyi nasıl daha verimli kullanabiliriz konusudur. Bir makine yada bir sistem tasarlanırken en yüksek verim ile çalışması amaçlanarak yapılır. En basit manuel makineden en gelişmiş elektronik sistemlere kadar enerjinin nasıl daha verimli kullanılacağı üzerinde araştırmalar yapılır.

Bir sistemin iş yapabilme yeteneği  aynı zamanda o sistemin sahip olduğu enerji anlamına gelir. Enerjinin Korunumu Yasası gereğince ve enerji dönüşümleri nedeniyle bir sistemdeki enerjinin bir kısmı sürtünme, hava direnci ve kirlenme gibi nedenlerden dolayı ısı enerjisi ve ses enerjisi gibi başka enerji türlerine dönüşmektedir. Diğer bir tabirle enerji kaybı yaşanmaktadır ve sistemin harcadığı enerjinin tamamı işe dönüşmemektedir. Sistemde yaşanan enerji kaybı verimliliği azaltmaktadır.

Enerjinin Verimli Kullanılması

Etrafımızda enerjiye ihtiyaç duyan sistemlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Evlerimizdeki lambalar, elektronik aletler, makineler, arabalar, bilgisayarlar, telefonlar vb. her biri enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Durum böyle olunca da enerjinin verimli kullanılmadı da önem kazanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Evde kullandığımız ev aletlerinden olan buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, elektrik süpürgesi ve klima gibi elektrikli aletler için bazı ölçütler kullanılmaktadır. Bu ölçütler enerji verimlilik etiketi olarak da bilir ve tüketiciye cihaz verimliliğini gösterir. Yani o cihazın ne enerji harcadığı ile alakalıdır.

Elektrikli aletlerin enerji verimliliği A, B, C gibi harflerle gösterilmektedir. Bir aletin enerji verimliliği A ise diğer harfli aletlere göre ortalama %45 daha az enerji harcadığı anlamına gelir. Enerji verimlilik etiketi A harfi ile gösterilen cihazlar da kendi içerisinde
A+, A++, A+++ şeklinde sınıflandırılmıştır. A harfinin yanındaki + işaretinin anlamı o cihazın enerji verimliliğinin daha yüksek olduğunu gösterir. Yani A harfinin yanında + sayısı arttıkça cihazın harcadığı enerji miktarı az olacak demektir. Bu da o cihazın daha verimli çalıştığını göstermektedir. Formülümüzden de anlaşılacağı üzere harcadığı enerji azaldıkça yaptığı için daha fazla olacaktır ve verim yükselecektir.

Ayrıca bkz: Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Eko-Verimlilik (Temiz Üretim) Nedir?

Eko-Verimlilik: Kısaca aynı miktarda üretim için daha az doğal kaynak kullanarak ve daha az atık meydana getirerek üretim yapmak demektir. Diğer bir tabirle yüksek verime sahip üretim teknoloji ve yöntemleri kullanılarak daha az atık meydana getirilmesi ve enerji üretiminde daha az doğal kaynak kullanılması demektir. Temiz üretim de denilebilir.

Eko-verimlilik ile üretimde verimliliği artırarak hem çevresel hem de ekonomik fayda sağlanması amaçlanır. Eko-verimlilik kirlilik kontrolünü değil, kirliliği önleyici bir yaklaşımı esas alır. Detaylı bilgi.

Sponsorlu Bağlantılar

Verim İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Verim nedir?
2. Verim formülü nedir, Verim nasıl hesaplanır?
3. Elektrikli ev aletlerini üzerindeki harfler neyi gösterir?
4. Elektronik aletlerin üzerindeki enerji sınıflandırmasını kısaca açıklayınız?
5. Temiz üretim nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

“Verim Nedir? Nasıl Hesaplanır? Eko-Verimlilik Nedir? (Fizik)” için 2 yanıt

Acaba bu sorunu ne zaman ortadan kaldırmayı düşünüyorsunuz? Gerçekten çok merak ediyorum. Umarim yorumumu dikkate alırsınız. Iyi gunler
..,,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com