Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Tarih

Bedir Savaşı – Nedenleri, Sonuçları, Önemi ve Tarihi (Kısaca Özeti)

Bedir Savaşı

Bedir Savaşı Tarihi: 624 yılında yapılmıştır.
Bedir Savaşına kaç kişi katıldı: Müslümanların sayısı 305 yada 313 olduğu ve müşriklerin sayısı ise 1000 kişi olduğu biliniyor.
Bedir Savaşının yapıldığı yer: Mekke ile Medine arasında Bedir mevkindeki Bedir kuyuları başında savaş gerçekleşti.
Bedir Savaşının Önemi: Müslümanların ilk savaşıdır ve müslümanların başarısı ile sonuçlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bedir savaşı hakkında kısaca bir kaç önemli bilgiyi verdikten sonra detaylı açıklamalar yapabiliriz.

Bedir Savaşının Sebepleri

Mekke’deki baskılar yüzünden Medine’ye hicret eden Hz. Muhammed ve diğer müslümanlar burada da rahat bırakılmamışlardır. Mekke müşrikleri Medine’de de müslümanları zor durumda bırakmak için ekonomik ambargo uygulamış ve çeşitli baskılarla müslümanları yalnızlaştırmaya çalışmışlardır.

Mekke’den Medine’ye hicret eden müslümanları ve İslam Peygamber Hz. Muhammed’i zor durumda bırakmak için Mekkeli müşrikler, müslümanların geride bıraktıkları malları satmaya karar verdi. Şam’a gönderilecek olan bir kervanla müslümanların da mallarını gönderip satmaya karar verdiler. Bu ticaretten elde edilen gelirle müslümanlarla savaşacak bir ordu kurmayı amaçlamışlardı.

Bedir Savaşının Başlaması

Müslümanların mallarının yağmalanıp Şam’a gönderileceğini öğrenen müslümanlar, Şam’a gidecek olan bu kervanın yolunu kesmek içi sefer düzenlemeye karar verdi. Böylece hem kendi mallarını geri alacak hemde Mekkeli müşriklere gözdağı vereceklerdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Müslümanların bu seferini haberdar olan Mekke’nin ileri gelenleri, yaklaşık 1.000
kişilik bir ordu hazırladı. 624 yılında Mekkeli müşrikler 1000 kişilik bir ordu ile Bedir mevkine geldi. Müslümanların sayısı ise 305 olarak biliniyor. Başka bir rivayette müslümanların sayısının 313 olduğu belirtiliyor.

Bedir kuyuları başında 624 yılında meydana gelen bu savaş müslümanların üstünlüğü ile tamamlandı ve Mekkeli müşrikler kaçmak zorunda kaldı. Bedir savaşı özellikle Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın göstermiş oldukları kahramanlıkları ile kazanılmıştır.

Bedir Savaşının Sonuçları

Bedir Savaşı’nın kazanılması ile birlikte Mekkeli müslümanlar geride bıraktığı mallarını tekrar ele geçirdi. Savaşta elde edilen ganimetler ise savaşa katılanlar arasında eşit olarak bölünmüştür.

Mekkeli müşriklerden esir olarak ele geçirilenler ise fidye karşılığında serbest bırakılmıştır. Fidye verecek gücü olamayan fakir esirler ise 10 müslümana okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmıştır.

Bedir Savaşının Önemi

Bedir savaşı müslümanların ilk savaşıdır ve Hz. Muhammed tarafından kazanılan ilk askeri zaferdir. Böylece müslümanların varlığı iyice güçlenmiş, geniş alanlara yayılma imkanı bulmuş ve Mekke’nin saygınlığı azalmaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bedir Savaşı sonrasında Hz. Muhammed’in nüfuzu iyice artmış ve müslümanlığa geçmek isteyenleri sayısı artmıştır. Zor günler geçiren müslümanlar için de ekonomik açıdan rahatlamış ve büyük moral kaynağı olmuştur. Esirlerin müslümanlara okuma yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakılmaları sonucu müslümanlar arasında okuma yazma oranı artmıştır.

Bedir Savaşı İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, Bedir Savaşı konusunu anlamışsınız demektir.

1. Bedir savaşı ne zaman yapılmıştır?
2. Bedir savaşı nerede yapılmıştır?
3. Bedir savaşının nedenleri nelerdir?
4. Bedir  savaşının sonuçları nelerdir?
5. Bedir savaşının önemi nedir?
6. Bedir savaşı kaç kişi ile yapıldı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com