Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Biyoloji

Kuşlar Neden V Şeklinde Uçarlar? Göçmen Kuşların V Şeklinde Uçması

Kuşların Sürü Halinde V Şeklinde Uçmasının Nedeni

Özellikle sürü halinde uçan kuşlar genellikle V şekli oluşturarak uçarlar. Sadece V şeklinde değil aynı zamanda farklı şekiller oluşturarak gruplar halinde uçarlar. Fakat en çok bilineni ve en sık görüleni kuşların V şeklinde uçmasıdır. Peki kuşlar neden V şeklinde uçarlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca V şeklinde uçan kuş sürüleri için kabul edilen en bilindik açıklama ise iki tanedir. Bunlar;

  1. Uçarken enerji tüketimini azaltmak.
  2. Sürüdeki kuşlar arasında iletişim ve uyumu sağlamak.

V şeklinde uçan kuşlar kanat çırpmalarını da uyumlu yaparak hava akımından yararlanırlar. Bir öndeki kuşun oluşturduğu yukarı yönlü hava akımından yararlanmak için biraz yanında ve gerisinde uçar.

Ayrıca bkz: Kuşların Özellikleri ve Yaşamı

Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bilim adamları kuşların V şeklinde uçmalarının nedenini tıpkı uçak filolarının V şeklinde uçarak yakıt tasarrufu yapmaları gerçeğine dayandırıyor. Yani kuşlarında daha enerji harcamak için farklı şekillerde uçtuğunu düşünüyor.  Fakat uçakların sabit kanatları nedeniyle düzenli bir akım oluşturmalarına karşın kuşların sürekli kanat çırptıkları için değişken bir akım oluşturmaları akıllarda soru işareti oluşturuyor. Yani düzensiz akım oluşturan kuşlar tıpkı uçaklarda olduğu gibi enerji tasarrufu yapabiliyor mu sorusu akıllara geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuşların V şeklinde uçmasının aerodinamik açıdan en uygun şekil olduğu Nature dergisinde yayımlanan çalışma ile kanıtlandı. 

Çalışmayı yapan bilim insanları, bu düzensiz akım sorununu kuşların uçuş sırasında kanat hareketlerini sürüdeki en yakın kuşun hareketine göre ayarlayarak çözdüğünü ve bu sayede hava akımını en verimli şekilde kullandığını ortaya çıkardı. Kuşların “V” şeklinde uçtukları esnada kanat hareketleri birbiriyle uyumlu oluyor. Bu sayede kuşlar yukarı yönlü hava akımından en yüksek seviyede faydalanmış oluyor. Bir kuşun diğerinin hemen arkasında uçtuğu zaman ise kanat hareketleri arasında uyumun ortadan kalktığı ve aşağı yönlü hava akımının etkisinin en aza indiği anlaşıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

“Kuşlar Neden V Şeklinde Uçarlar? Göçmen Kuşların V Şeklinde Uçması” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com