Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Fizik

Uzaya Çıkan İlk İnsan Kimdir? İşte Yuri Gagarin ve Uzay Macerası

Uzaya Çıkan İlk İnsan Yuri Gararin’dir!

Sovyetler Birliği pilotu ve kozmonutu olan Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insandır. Tam adı ise Yuri Alekseyeviç Gagarin‘dir. 12 Nisan 1961 yılında Vostok-1 (Vostok) uzay aracı ile uzaya çıkmış ve Dünya yörüngeside bir tam tur atarak, başarılı bir şekilde dönüş yapmıştır. Bu sayede uzaya çıkan ilk insan unvanını eline geçirmiştir. Uzay çağının başlangıcı da Yuri Gagarin’in bu başarısı ile birlikte başkamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyadan 300 km uzakta 45 dakika boyunca dünya yörüngesini turlayan Yuri Gagarin, şu sözlerini tarihe not düşürmüştür;

“Dünya masmavi görünüyor, ne kadar da muhteşem. İnanılmaz!”

Yuri Gagarin hem uzaya çıkan ilk insan oldu hemde dünya yörüngesinde gezen ilk insan oldu. Toplam uzay seyahatinin süresi ise 1 saat 48 dakikadır.

Uzay Serüveni

Yuri Gagarin 1955 yılında Sovyet Ordusunun Orenburg’daki İlk Chkalov Hava Kuvvetleri Pilot Okulu’na gönderildi. 1957 yılında MiG-15 ile tek başına uçuş yaptı. Buradan mezun olduktan sonra Norveç sınırına yakın Murmansk Oblast’taki Luostari hava üssüne atandı. Sovyet Hava Kuvvetleri’nde ilk önce Teğmen ve sonra da Kıdemli Teğmen rütbesine yükseldi.

Yuri Gagarin 1960 yılında Sovyet uzay programı için seçildi. Vostok programına 19 pilotla birlikte seçilen Gagarin, eğitimler ve yapılan testler sonucunda tercih edilen kişi Yuri Gagarin olmuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 yılında Vostok 3KA-3 (Vostok 1) uzay aracı başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Yuri Gagarin tarafından uçuş sonrası raporunda, uzaydaki ilk insan olma konusundaki deneyimini şu sözlerle açıklamıştır;

Ağırlıksız olma duygusu, Dünya koşullarına kıyasla biraz yabancıydı. Burada, sanki kayışlarda yatay bir konumda asılıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Sanki askıya alınmış gibi hissediyorsunuz.

Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan

Kısaca Yuri Gagarin’in Hayatı

9 Mart 1934 yılında dünyaya gelen Yuri Gagarin’in babası Aleksey İvanoviç Gagarin ve annesi de Anna Timofeyevna Gagarin’dir. Yuri Gagarin 4 çocuklu ailenin 3. üyesiydi. 2.

Dünya Savaşı sırasındaki Nazi işgaline şahit oldu ve yaklaşık 2 yıl boyunca baskı altında yaşadı. 1957 yılında Valentina Ivanovna ile evlenen Gagarin’in 2 kızı oldu.

Pilot olan Gararin 1962 yılında kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı. 27 Mart 1968 tarihinde MiG-15 model uçağıyla rutin bir deneme sürüşü yaparken uçak düştü ve eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetti.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzaya Çıkan İlk İnsan İle İlgili Sorular

1. Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gararin hakkında kısaca bilgi veriniz?
2. Yuri Gagarin uzaya ne zaman çıkmıştır?
3. Uzaya çıkan ilk ülke hangisidir?
4. Uzay aracının adı nedir?
5. Yuri Gagarin ne kadar süre uzayda kalmıştır?
6. Yuri Gagarin’in uzaya çıkması neyin başlangıcı sayılır?
7. Yuri Gagarin neden ölmüştür?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com