Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Fizik

Enerji Verimliliği Artırma ve Enerji Tasarrufu Yapma Yolları

Enerjiyi Verimli Kullanmak İçin Tasarruf Yapmalı

Hayatın her alanında enerjiye ihtiyaç duyduğumuz için enerji tasarrufu yapma hayati bir önem taşımaktadır. Enerji verimliliğini artırarak daha az enerji harcayabilir ve enerjiden tasarruf edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketicilerin bilinçli kullanımı ile enerji tasarrufu yapmanın yanı sıra teknolojik cihazların içinde kullanılan elektronik malzemelerin gelişmesi, cihazda kullanılan yazılımın ve yalıtım malzemelerinin geliştirilmesi, teknolojik cihazların enerji verimliliğini arttırmaktadır.

Enerji verimliliği yada eko-verimlilik (temiz üretim), aynı kalite ve miktardaki üretim için daha az enerji harcama, atık maddelerin geri dönüşümünü sağlama ve daha verimli enerji kaynakları kullanılmak anlamına gelir.

Enerji tasarrufu için daha az enerji harcama esastır. He toplumsal açıdan hemde bireysel açıdan enerji tasarrufu yapılabilir. Böylece enerji verimliliği de artmış olur. Alınacak basit önlemler büyük miktarda enerji verimliliği olarak karşımıza çıkacaktır. Sadece evlerde değil, iş yerlerinde, ulaşımda ve sanayide de bu tedbirler uygulanarak enerji tasarrufu sağlanabilir.

Enerji tasarrufu yaparak enerji verimliliğini nasıl artırılabileceğimizi maddeler halinde sıralayalım;

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Verimliliği Artırma Yolları

Binalarda ısı ve elektrik tasarrufu: Isı ve elektrik enerjisinden tasarruf sağlanabilir. En önemlisi binalarda ısı yalıtımı yapmaktır. Ek olarak bina giriş kapılarını kapalı tutarak ısı kaybı önlenebilir. Bina iç ve dış aydınlatmalarında elektrikten tasarruf sağlamak için harekete duyarlı sensörler kullanılabilir.

Evdeler elektrik ve ısı tasarrufu: Gereksiz yere lambaları açık bırakmamak, elektrik tasarrufu yapan ampuller kullanmak ve gün ışığı olduğu zamanlarda aydınlatma için gün ışığından faydalanmak elektrikten tasarruf yapmamızı sağlar. Isıtmada tasarruf yapmak için kış aylarında evi uzun süre havalandırmamak ve radyatörlerin önüne mobilya koymamak faydalı olabilir.

Elektrikli ev aletlerinde tasarruf: Evde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, su ısıtıcısı gibi elektrikli aletler doğru kullanılarak tasarruf sağlanabilir. Çamaşır makinesinin boş değil de tam doldurularak çalıştırılması hem su hemde elektrik tasarrufu sağlar. Bulaşık makinesinin tam doldurulması ve elde bulaşık yıkanmaması hem su hemde elektrik tasarrufu sağlar. Fırın kullanırken elektrikten tasarruf etmek için pişirme sırasında fırın kapağını sık sık açmamak gerekir. Elektrikli su ısıtıcılarında su ısıtırken gereğinden fazla su ısıtmamak gerekir.

İş yerlerinde tasarruf: İş yerinde kullanılan makinelerdeki motorların enerji verimliliği yüksek motorlar olması, makinelerde kullanılan yağın uygun olması sürtünme ile kaybolan enerjinin en aza indirilmesi ve yağlama ile makine parçalarının zarar görmemesi sağlanabilir. Tüm gün çalışılan iş yerlerinde iklimlendirme ayarlanarak daha az kullanılan bölümlerden enerji tasarrufu sağlanabilir.

Ulaşımda tasarruf: Araçların periyodik bakım ve onarımları ile egzoz gazı ölçümlerinin yapılması, lastik basınçlarının ölçülmesi, uygun motor yağının kullanılması yakıt tüketimini düşürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Verimliliği İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Teknolojik cihazların enerji verimliliği nasıl artırılabilir?
2. Binalarda enerji tasarrufu nasıl yapılabilir?
3. Evlerin aydınlatılmasında enerji tasarrufu nasıl yapılabilir?
4. Elektrikli ev aletleri nasıl verimli kullanılabilir?
5. İş yerlerinde enerji tasarrufu nasıl yapılabilir?
6. Evlerde ısı tasarrufu nasıl sağlanabilir?
7. Otomobillerde yakıt tasarrufu yapmak için neler yapılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com