Ana Sayfa Tarih İslamiyet Öncesine Neden Cahiliye Dönemi Denir? Cahiliye Dönemi Nedir?
Sponsorlu Bağlantılar

İslamiyet Öncesine Neden Cahiliye Dönemi Denir? Cahiliye Dönemi Nedir?

0

Cahiliye Dönemi Nedir?

İslamiyet öncesi dönem “Cahiliye Dönemi” olarak bilinir. Bu dönem için Cahiliye Dönemi denilmesinin nedeni, o dönemde yaşayan insanlar okuma yazma bilmedikleri ve bu cahilliklerinden dolayı “Cahiliye Dönemi” denildiği akıllara gelmektedir. Ancak bu Cahiliye Dönemi denilmesinin nedeni o dönemde yaşayan insanların okuma-yazma bilmemesi değildir.

Peki neden İslamiyet öncesi döneme Cahiliye Dönemi denir?

İslamiyet öncesinde bedevilik çok yaygındı. Arap yarımadasında kabilecilik anlayışı hakimdi. Her kabile kendi örfüne göre yaşar ve insanlar haksız da olsa yaşanan anlaşmazlıklarda kendi kabilelerini savunurdu. Medeniyet, insan hak ve özgürlükleri bakımında oldukça geri kalmış insanlardı. İnsanların bilgisizlikleri, kendi elleri ile yaptıkları putlara tapıyor olmaları, kadınlara toplumda hiçbir şekilde yer vermemeleri ve erkeklerin köle, kadınların ise cariye olarak alınıp satılmaları nedeniyle bu döneme Cahiliye Dönemi denilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cahiliye Dönemi Genel Özellikleri

İslamiyet öncesinde kölelik anlayışı çok yaygındı ve köleler hiçbir hakka sahip olmazlardı. Hür insanlar tarafından alınıp satılırdılar. Erkek egemen bir topluluktu ve kadınlar hiçbir hakka sahip değillerdi. Sadece kabilelerin önde gelen insanlarının kadınları ve kızları ayrıcalık sahibiydi. Çocuk doğurmayan kadın aileden sayılmaz ve mirastan pay alamazdı. Erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebiliyor ve çok kolay bir şekilde boşuyordu.

Kabileler arasında kan davası çok yaygındı ve kan davası gütmek kutsal sayılırdı. Bu yüzden kabileler arasında savaşlar görülürdü. İslamiyet öncesinde güçlü kişiler güçsüz kişilerin mallarını sık sık gasp ederdi. Ve bu duruma kimse karşı çıkmaz ve yadırganmazdı.

Cahiliye Dönemi’nde insanlar kendi elleri ile yaptıkları putlara tapar, bu putlara hediyeler sunar ve kendi yaptıkları putları yerdiler. Bu dönemde yüzlerce put vardı ve putperestlik çok yaygındı.

Sonuç olarak bütün bu nedenlerde dolayı İslamiyet öncesi Arabistan’a Cahiliye Dönemi denirdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cahiliye Dönemi İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. Cahiliye Dönemi nedir? Kısaca açıklayınız.
2. Cahiliye Dönemi denilmesinin okuma yazma ile ilgisi var mıdır?
3. Cahiliye Dönemi adetleri nelerdir?
4. Cahiliye Döneminde kadının yeri nasıldı?
5. Cahiliye Dönemi genel özellikleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bilgeniz.com
Exit mobile version