Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Biyoloji Kimya

Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir? Suyun Önemi Nedir?

Su Hayattır

En çok duyduğumuz ve en klişe sözlerden birisi de “su hayattır” sözüdür. Bu sözün ne kadar doğru olduğunu anlamak için aşağıdaki bilgilere göz atmanız yeterli olacaktır. Çünkü gerçekten de hayatın kaynağı sudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyamızdaki bütün canlılar, canlılıklarını sürdürebilmek için suya ihtiyaç duyarlar. Bütün hayvanlar ve bitkiler su sayesinde yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bu yüzden hayatın var olabilmesi için su kesinlikle olması gerekir.

İnsan İçin Suyun Önemi

Yetşikin bir insanın vücudundaki su oranı % 55-75 oranındadır. Bu oran yeni doğan bebeklerde % 75-80 oranındadır. Dolayısı ile insan vücudunun en bol bileşeni sudur. İnsanın yaşı ilerledikçe vücudundaki su oranı azalır.

İnsan vücudundaki yaşamsal fonksiyonların hemen hemen hepsinin yerine getirilmesi için suya ihtiyaç duyulur. Dolayısı ile vücudumuz için en  önemli besin maddesi sudur. Bu yüzden vücudun su kaybının önlenmesi ve su ihtiyacının giderilmesi hayati bir öneme sahiptir.

Vücudumuzdan terleme yoluyla, idrar yoluyla, dışkı yoluyla, nefes alıp vermeyle sürekli su atarız. Buna karşın tüm sindirim ve emilim işlevleri yerine getirmek için de su gerekmektedir. Bununla beraber vücudumuzdaki çoğu kimyasal tepkimenin ve metabolik reaksiyonların aracı da sudur. Vücudumuza enerji sağlama görevi de metabolik reaksiyonlar sayesinde gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut ısısının arttığı durumlarda su kullanılarak vücut ısımız tekrar düzenlenir. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz yaptıktan sonra artan vücut ısınını dengelemek için vücudumuzdaki suyu kullanırız. Yine su sayesinde iskelet sistemindeki kemiklerin kayganlığı sağlanarak hareketi kolaylaştırılır ve iç organlardaki zarları için su kullanılır.

Günlük Su İhtiyacı

İnsanın günlük olarak harcadığı enerji ve vücudunun su oranına göre günlük su ihtiyacı değişiklik gösterir. Bu yüzden her insanın günlük su ihtiyacı aynı olmayabilir. İnsanın günlük su ihtiyacı karşılanmaz ise vücut dengesi bozulmaya başlar ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Çoğu insan, su olmadan 7 günden fazla yaşayamaz.

Vücudumuzun su ihtiyacını içme sularından karşılarız. Buna ek olarak yiyecekler ve içeceklerden de su ihtiyacını karşılayabiliriz. %60 oranında içme suyu ve %40 oranında yiyecek ve içeceklerden vücudumuzun su ihtiyacını karşılamamız gerekir.

Bitkiler ve Hayvanlar İçin Suyun Önemi

Bitkiler için de su yaşamsal faaliyetlerin devam için olmazsa olmazdır. Bitkilerin gelişip büyümesi için su ihtiyacının karşılanması gerekir. Fotosentez, terleme, besin maddesi dağılımı gibi bir çok işlev için bitkiler suyu kullanır. En basitinden bitkiler susuz kalırsa fotosentez yapamaz ve yaşam için gerekli olan oksijen ile ihtiyaç duydukları enerjiyi elde edemezler. Bu da suyun bitkiler için ne denli hayati bir öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Hayvanlar için de yaşamın kaynağı sudur. Hayvanlar suyu kullanarak hücre aktivitelerini gerçekleştirir, vücut sıvılarını oluşturur ve yediklerini sindirirler. Bu yüzden günlük yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için düzenli olarak su almaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok hayvanın yaşam alanı ise direk sudur. Balıklar, kurbağalar, kaplumbağalar ve suda yaşayan diğer organizmalar gibi bir çok su canlısı bulunur. Bu canlıların da bir kısmı tatlı sularda bir kısmı da tuzlu sularda yaşar. Suda yaşayan canlıların çoğu oksijen ihtiyacını sudan karşılar. Suda yaşan bir çok organizma ve hayvanların larvaları için ihtiyaç duyulan besin maddesi çözünmüş olarak suda bulunur. Dolayısı ile su olmadığı takdirde bu canlıların yaşamların söz edilemez.

Canlılar İçin Suyun Önemi

Şimdi de genel olarak canlılar için suyun önemini maddeler halinde sıralayalım;

 • İnsanlarda yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi,
 • Bütün sindirim ve emilim işlemlerini yerine getirilmesi,
 • Vücudumuzdaki çoğu kimyasal tepkimenin gerçekleşmesi,
 • Enerji ihtiyacımızı karşılayan metabolik reaksiyonların gerçekleşmesi,
 • Artan vücut ısısının düzenlenmesi ve dengelenmesi,
 • İskelet sistemindeki kemiklerin kayganlığı sağlanarak hareketi kolaylaştırılması,
 • İç organlardaki zarları su ihtiacının karşılanması,
 • Bitkilerin gelişip büyümesi,
 • Fotosentez, terleme, besin maddesi dağılımı gibi işlevlerin yerine getirilmesi,
 • Hayvanların hücre aktivitelerini gerçekleştirmesi,
 • Hayvanların vücut sıvılarını oluşturulması,
 • Hayvanların yediklerini sindiririlmesi,
 • Suda yaşayan canlıların beslenmesi ve büyümesi için suya ihtiyaç vardır.

Suyun Diğer Kullanım Alanları

Su canlıların yaşamsal faaliyetleri için gerekli olduğu kadar endüstriyel alanda da büyük bir kullanım alanına sahiptir. Endüstriyel alanlarda tatlı su kullanılır ve bu tatlı su oranı neredeyse dünyadaki tatlı suyun dörtte biri (%22) kadardır.  Endüstride suyun kullanım alanlarına örnekler vermek gerekirse;

 • Ham madde olarak
 • Solvent (çözücü) olarak,
 • Soğutma sıvısı olarak,
 • Taşıma maddesi olarak,
 • Enerji kaynağı olarak vb. kullanılabilir.

Suyun Önemi İle İlgili Sorular

Bu konuda öğrendiklerimizi sorularla pekiştirelim. Aşağıdaki sorulara cevap verebiliyorsanız, konuyu anlamışsınız demektir.

1. İnsan vücudunun ne kadarı sudur?
2. İnsanlar için suyun önemi nedir?
3. Bitkiler için suyun önemi nedir?
4. Hayvanlar için suyun önemi nedir?
5. Canlılar için suyun önemi nedir? Maddeler halinde sıralayınız.
6. Suyun kullanım alanlarına örnekler veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

“Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir? Suyun Önemi Nedir?” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com