Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Biyoloji

Bakterilerin Biyoteknolojide Kullanım Alanları ve Ekonomik Önemi

Bakterilerin Canlılığı Devamı İçin Önemi

Canlılar aleminin en fazla birey sayısına sahip canlıları bakterilerdir. Bakterilerin canlılığa en önemli katkısı hiç şüphesiz madde döngüsüne katılması ile olmaktadır. Yaşamın devam için gerekli olan bir çok faaliyet bakteriler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Madde döngüsüne katkıda bulunan bakterilerden örnek vermek gerekirse;

  1. Bazı bakteriler azot ve karbondioksidin organik bileşiklerin yapısına katılmasını sağlar.
  2. Bazı bakteriler ise fotosentez yaparak atmosfere oksijen gazı salar.
  3. Bazı bakteriler ise organik atıkların inorganik bileşenlere ayrıştırır ve toprağın hem kirleticilerden arınmasına hemde zenginleşmesine katkı sağlar.

Yukarıdaki üç örnekten de görüleceği üzere bakterilerin madde döngüsünde yer almaları canlılık için hayati bir öneme sahiptir.

Bakterilerin İnsan Sağlığı İçin Kullanım Alanları

Bakteriler insan sağlığı açısından da hayati bir öneme sahiptir. Zararlı atıkların yok edilmesi, yediğimiz besinlerin yetiştirilmesi, tıp alanında çok geniş bir şekilde kullanılması sadece bir kaç örnektir.

Organik ve inorganik bileşikleri parçalama özelliğine sahip enzimleri bulunan bakteriler, hem doğal hemde sentetik atıkları yok etmede, işlemede ve değerlendirme de kullanılır. Yine bakteriler tarım alanında zararlılarla mücadelede kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı otobur canlıların sindirim sisteminde yararlı bakteriler yaşar. Bu bakteriler selülozun sindirimine yardımcı olurlar.

Yine insanlar B ve K vitaminleri kalın bağırsaklardaki yararlı bakteriler tarafından üretilir.

İnsan beslenmesinde çok önemli yere sahip olan yoğurt, peynir, sirke ve turşunun mayalanmasında yararlı bakterilerden faydalanılır.

Bakterilerin Biyoteknolojide Kullanım Alanları

Biyokteknoloji açısından baktığımızda özellikle hızlı çoğalmaları nedeniyle gen naklinde kullanılırlar.

Kanser tedavisinde ve kozmetik alanında kullanılan bazı ilaçların daha ucuza, saf ve fazla miktarda üretilmesi için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsülin gibi bazı hormonların, büyüme faktörlerinin, antibiyotiklerin, aşı ve serumların ucuz ve çok miktarda üretilmesi için kullanılır.

Botulinum toksini en güçlü en güçlü nörotoksindir ve bunu da bir bakteri üretir. Çok güçlü bir zehirdir ve sinir ile kas arasındaki iletişimi durdurur. Ancak botulinum toksini; yüzdeki kırışıklıkların önlenmesinde, şaşılık, migren ve aşırı terlemenin tedavisinde kullanılmaktadır (botoks tekniği).

Bazı bakteriler genetik silah olarak da kullanılmaktadır. Tüberküloz, tetanos, ülser, menenjit gibi hastalıklara neden olan bakterilerin genleri değiştirilerek silah olarak kullanılmaktadır.

Bakterilerin oluşumunu sağladığı yiyecekler de bulunuyor. Özellikle gıda sanayisinde mayalanma özelliklerinde faydalanılır. Peynir, yoğurt, turşu, sirke gibi gıda maddelerinin mayalanıp üretilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com