Sponsorlu Bağlantılar
Kategoriler
Matematik

Olasılık Nedir? Günlük Hayatta Olasılık Kullanım Alanları

Olasılık Nedir?

Olasılık nispeten aşina olduğumuz bir terimdir. Bununla birlikte, olasılığın tanımına baktığınızda, benzer çeşitli tanımlar bulacaksınız. Olasılık hepimizin etrafındadır. Olasılık, olabilecek bir şey için olasılığı veya göreceli sıklığı ifade eder. Olasılığın sürekliliği imkânsızdan kesin ve aradaki herhangi bir yere kadar düşer. Şans veya ihtimalden söz ettiğimizde; çekilişi kazanma ihtimali için olasılığa atıfta bulunuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çekilişi kazanma ihtimali veya olasılığı kaç kişinin katılması ile ilgilidir. Bin kişi katılmışsa binde bir olasılıktır. Başka bir deyişle, çekilişi kazanma olasılığı oldukça düşüktür. Hava tahmincileri, fırtınaların, güneşin, yağışın, sıcaklığın ve tüm hava durumu ve eğilimlerin olasılığını (olasılık) bize bildirmek için olasılık kullanır. Yağmur ihtimalinin % 10 olacağını duyarsınız. Bu tahmini yapmak için birçok veri dikkate alınır ve analiz edilir. Tıbbi alanlarda bize yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, kanseri yakalanma vb. konularda olasılık ile bilgi verilir.

Olasılık, en kısa tabirle bir olayın gerçekleşebilme durumunun sayısal
olarak ifade edilmesidir. Olasılık sayesinde, matematiksel düşünme becerisini kazanılarak geliştirilmiş olur.

Günlük Yaşamda Olasılık Kullanımının Önemi

Günlük hayatımızda karışımıza çıkan belirsiz durumlar için daha doğru kararlar vermemizde olasılık bize yardım eder. Günlük yaşamda olasılığın kullanıldığı alanları kısaca özetlemek gerekirse;

  • Şans oyunlarında ödülü kazanma ihtimali için
  • Spor müsabakalarında maçın sonucuna ilişkin
  • Tıpta doğacak çocuğun cinsiyeti, hastalıklara yakalanma ihtimali vb. için
  • Endüstride üretilen bir malın ne kadar sağlam olduğunu göstermek için
  • Hava tahminlerinde kullanılır

Öğrenciler, olası sonuçları analiz etmek ve frekansları hesaplamak için genellikle deneyler yapar. Çünkü tahminler yapmak son derece önemlidir ve faydalıdır. Hastalık, çevre, tedavi, en uygun sağlık, karayolu güvenliği ve hava güvenliği hakkında tahminlerde bulunacak araştırmacılarımızı ve istatistikçilerimizi bir araya getiren şey de olasılıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Uçuyoruz, çünkü uçak kazasında ölme şansının sadece 10 milyonda bir olduğu söyleniyor. Olayların olasılığını belirlemek ve olabildiğince doğru bir şekilde yapmak için çok sayıda verinin analizini yapmak gerekir.

Olasılığın bir sonuç veya olay olma olasılığı ile, bir olayın teorik ihtimalinin olayın sonuçlarının olası sonuçların sayısına bölünmesiyle elde edildiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla, öğrencilerin deneyler yapması, doğruyu belirlemesi, verileri çeşitli yöntemlerle toplaması, verilerin yorumlanması ve analiz edilmesi, verilerin görüntülenmesi ve sonucun olasılığını belirleyen kuralları belirtmesi gerekecektir.

Özetle olasılık, rasgele olaylarda ortaya çıkan ihtimaller ve eğilimlerle ilgilidir.

Olasılık, bir şeylerin ortaya çıkma ihtimalini belirlememize yardımcı olur. İstatistik ve simülasyonlar olasılığı daha doğru bir şekilde belirlememize yardımcı olur. Basitçe ifade etmek gerekirse olasılık, şans çalışmasıdır diyebiliriz. Yaşamın pek çok yönünü etkiliyor.

Olasılık Konusunda Öğrendiklerimiz

* Olasılığın ne demek olduğunu öğrendik.
* Olasılığın ne kadar önemli olduğunu anladık.
* Olasılığı günlük hayatta nerelerde kullandığımızı öğrendik.

Olasılık İle İlgili Çalışma Soruları

Aşağıdaki soruları cevap verebiliyorsanız, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmuşsunuz demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Olasılık nedir?
2. Olasılık matematik için Neden önemlidir?
3. Günlük yaşantımızda Olasılık nerelerde kullanılır?
4. Olasılığın kullanımı ile ilgili örnekler veriniz?

Sponsorlu Bağlantılar

“Olasılık Nedir? Günlük Hayatta Olasılık Kullanım Alanları” için 6 yanıt

Güzel ya, bazı yerlerde çok tekrara düşülmüş olsa da diğer sitelere göre boş bilgi bulundurmuyor en azından

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgeniz.com